Plesk Üzerinden FTP Erişim Aktif Etme

plesk

Plesk Üzerinden FTP Erişim Nasıl Aktif Ediliri ve Kapatılır?

Plesk kullanımı bir çok kişiye göre çok zordur bir çok kişiye göre de çocuk oyuncağıdır. Plesk’in çoğu ayarını yapamayan kullanıcılar zorluk çekmektedir bunların bazılarından biride FTP erişimidir plesk üzerinden ftp hesabı açmasına rağmen FTP’den bağlanırken hata alan kullanıcılar sorunun çözümü için araştırma yapmaktadır.

Plesk Ayarları

Araştırma yaptığımda türkçe bir kaynağa rastlamadım o yüzden bu yazıyı sizler için yazmak istedim. İlk öncelikle Plesk’e giriş yapıyoruz ve bizi bu ekran karşılıyor;

anasayfa

Anasayfaya geldikten sonra sol alt tarafta bulunan Sunucu Yönetimi adı altında olan Araçlar ve Ayarlar sayfasına gidiyoruz. Tıkladıktan sonra karşımıza bir sayfa çıkacak ve burdan sarı renk ile renklendirdiğim “Firewall” sayfasına giriyoruz.

firewall

Burdan “Plesk güvenlik duvarı kurallarını değiştir” seçeneğine tıklıyoruz. Sizde alt tarafta bulunan FTP Sunucusu ve FTP server passive ports ayarları kapalı olacaktır. Ordan onları seçerek ikisinide aktif hale getiriyoruz ve FTP erişimimizi aktif hale getirmiş oluyoruz.

ftp sunucusu
ftp port

Bu ayarlar plesk güvenlik duvarına kapalı ise FTP’den bağlantı yapmaya çalışırken size “Sunucu ile bağlantı kurulamadı” hatası verecektir bu gösterdiğim ayarları yaparak FTP erişiminizi açabilir ve rahat bir şekilde sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.

cpanel vs plesk

Plesk ve cPanel Farkları Nelerdir?

Plesk ve cPanel her zaman karşılaştırması yapılmış iki güzel sistemdir son zamanlarda Plesk kullanımı çoğalsada cPanel kullanımı da azımsanmayacak derece de fazladır. Bana göre ise Plesk daha kullanışlı ve öğrenilmesi daha kolay bir sistemdir uzun süre cPanel kullandım fakat kolay kolay öğrenemedim Plesk’te ise kısa bir sürede tüm ayarlarını öğrendim tabi ki bu kişiden kişiye değişir ama Plesk’in kullanımının kolay olduğunu düşünüyorum.

Plesk ve cPanel’in özelliklerini ve bir çok diğer taraflarının karşılaştırmalarını görmek için buraya tıklayarak Plesk’in resmi sitesinden yayınladığı karşılaştırmaya bakabilirsiniz.