Renault Resmi Instagram Hesabı Hacklendi

hacker

Renault Resmi Instagram Hesabı Hacklendi 2020

Fransız araç üreticisi olan dev şirketin Askeri araç ve Ticari araç üretimi için kurulmuş olan Renault Trucks markasının resmi Instagram hesabı 3 Türk hacker tarafından saldırıya uğradı ve hacklendi. Renault Trucks’ın doğrulanmış ve 25 bin takipçili olan resmi Instagram Hesabı Mercenary, Reagen ve Rubin kod adlı hackerlar tarafından ele geçirildi.

Dev Marka Saldırıya Uğradı

Dünyanın en büyük araç üreticilerinden olan ve Türkiye’de en çok satılan araç markalarında kendine yer bulan dev marka saldırıya uğradı ve Instagram hesabı hacklendi. Instagram hesabı hacklendikten bir zaman sonra Instagram destek ekibi tarafından hesap kurtarıldı. Hesapta herhangi bir paylaşım yapılmaz iken sadece biyografiye hackerların kod adları yazıldı.

Renault Instagram Hesabı

Renault Tarihi

Dev şirket 1 Ekim 1898 tarihinde Fransa’ın Boulogne-Billancourt kentin de kurulmuştur. Ürettiği araçları Fransa dışında Türkiye gibi diğer ülkelere de göndererek servis etmiştir. 1969 yılında ürettiği otomobiller hala sokaklarda görülmektedir. Türkiye’de en çok satılan markalaradan biri olmayı başarmıştır. 2019 yılında açıklanan verilerde Renault Clio marka aracı toplam 28844 adet satılarak Türkiye’de 2019 yılında en çok satılan 2. Araç markası olmayı başarmıştır. 2019 yılında ki sıralamada 2. sırada Renault Clio modeli bulunurken 3. sırada ise 23211 adet ile 23211 Renault Megane modeli kendine yer bulmuştur.

renault

Yapılan Saldırıya Ait Kayıtlar

Türk hackerlar tarafından Renault’a yapılan saldırının kanıtları ve kayıtları.

https://archive.is/dGH6E