Ritzau İsimli Haber Ajansı Hacklendi

hacker temsili

Haber Ajansı Hacklendi

Danimarka merkezli 150 yıldır hizmet vermeye devam eden haber ajansı Ritzau büyük bir fidye yazılımı saldırısına uğradı. Siber saldırı ardından Ritzau Ajans’ına ait resmi web sitesi kullanılamaz hale geldi. Bilgisayar korsanları tarafından fidye talep edilen şirket yetkilileri tarafından talep edilen fidyeyi ödemeyecekleri açıklandı.

Fidye yazılımı saldırısı nedir?                           

Son dönemlerde artan siber saldırılar ile hackerlar tarafından sıklıkla kullanılan bir siber saldırı türü fidye yazılımı saldırısı genellikle şirketler, kişisel hesaplar, web siteleri gibi hedefler için kullanılır. Fidye yazılım saldırısı yapılırken siber saldırı gerçekleştirecek olan hacker tarafından belirlenen hedefe zararlı yazılım içeren bir link; e-posta, sosyal medya uygulamaları, SMS vb. alanlardan mesaj olarak gönderilir.

Gönderilen link için yardım fonu, çekiliş, hediye gibi sahte kampanyalar oluşturulabilir ve resmi şirketlerin ismini kullanarak atılabilir. Hacker tarafından zararlı yazılım içeren linkin gönderildiği kişinin linke tıklaması durumunda zararlı yazılım elektronik cihaza yerleşir ve hacker tarafından cihaza erişim sağlayabilir. Bu saldırı şekli ile şirketlere ait bilgisayarlara, ünlülere ve web site sahiplerine birçok siber saldırı düzenlenir ve kişisel bilgiler, şirket bilgileri gibi birçok veriye erişilir. Yaptığı saldırıda başarılı olan hacker tarafından erişilen veriler sahiplerinden talep edilen para karşılığı geri teslim edilir. Bazı hackerlar talep ettiği fidyeyi almasına rağmen ulaştığı verileri sahiplerine geri teslim etmeyebilir.

Ritzau

Hackerlar Ritzau’dan fidye talep etti

Yapılan saldırıda Ritzau şirketine ait birçok sunucu zarar gördü ve ajansa ait resmi web sitesi kapatıldı. Yetkililer tarafından yapılan açıklama da hackerlar tarafından gelen mesajları açmadıklarını bu nedenle kadar fidye talep edildiğini bilmeyen şirket yetkilileri talep edilen fidyeyi ödemeyeceklerinin söyledi.

hackerz

Siber saldırıyı yapanlar aranıyor

Ritzau yetkililerinin yaptığı açıklamalarda kendi çalışanlarının ve anlaştıkları bir siber güvenlik şirketinin durum ile ilgili çalışmalar yaptıklarını belirtti. Resmi sitesi kapanan haber ajansı acil durum haberlerinin paylaştıkları canlı bloglar üzerinden haber yapmaya devam ediyorlar.