Rusya Siber Saldırı İle Suçlandı

olimpiyat

Rusya Siber Saldırı Suçlaması

İngiltere, Rus ajanlarının kendilerini “Sahte Bayrak” operasyonlarında Çinli ve Kuzey Koreli hackerlar olarak göstermeye çalıştığını iddia etti. İngiltere, Rus istihbaratını Tokyo’daki 2020 Yaz Olimpiyatları’nda bir dizi siber saldırı düzenlemekle suçladı ve güvenlik yetkilileri, önümüzdeki yıl gerçekleşmesi planlanan ertelenen oyunların da hedef alınabileceği uyarısında bulundu.

İstihbarat Servisleri Devrede

İngiltere ve müttefik istihbarat servisleri, Rus askeri istihbarat servisi GRU’nun Oyunları bozmak için “Sahte Bayrak” operasyonlarında kendisini Çinli ve Kuzey Koreli hackerlar olarak göstermeye çalıştığını keşfetti. Güvenlik yetkililerine göre saldırılar, geçen yıl Eylül ayında, Dünya Anti-Doping Ajansı’nın (Wada) Rus sporcuları Olimpiyatlardan ve diğer önemli uluslararası spor etkinliklerinden yasaklama tehdidinde bulunmasından günler önce başladı.İngiltere ve müttefik istihbarat servisleri, Rus askeri istihbarat servisi GRU’nun Oyunları bozmak için “Sahte Bayrak” operasyonlarında kendisini Çinli ve Kuzey Koreli hackerlar olarak göstermeye çalıştığını keşfetti. Güvenlik yetkililerine göre saldırılar, geçen yıl Eylül ayında, Dünya Anti-Doping Ajansı’nın (Wada) Rus sporcuları Olimpiyatlardan ve diğer önemli uluslararası spor etkinliklerinden yasaklama tehdidinde bulunmasından günler önce başladı.

siber saldırı

Birleşik Krallık Açıklama Yaptı

Birleşik Krallığın yaptığı açıklamalarda; gelecekte yaşanacak siber saldırıları engellemek ve bu saldırılardan korunmak için müttefikleri ile bu konu ile ilgili yaptıkları çalışmalara devam edecekleri bildirildi. Dışişleri Bakanı Dominic Raab konu ile ilgili yaptığı açıklamada; GRU tarafından Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlara karşı yapılan saldırıların son derece alaycı ve umursamaz eylemler olduğunu, onları şiddetle kınadıklarını ifade etti.

Olimpiyat oyunlarına yönelik siber saldırıların uluslar arası yarışmaları etkilemesi ve ülkeler tarafından bu alanda siber saldırı yapıldığı suçlamaları göz önünde bulundurulduğunda gelecekte düzenlenen olimpiyatlarda siber ile ilgili yüksek güvenlik önlemleri alınacağı düşünülüyor.