Sağlık Bakanlığın’dan Uyarı

tc

Vatandaşları Tuzağa Düşürüyorlar

Korona Virüs’ü nedeniyle oluşan pandemi dönemi ile dolandırıcılık olayları artış gösterdi. Dolandırıcılar insanları tuzağa düşürmek için kendilerini resmi kurumlar olarak gösterip yardım ve bağış gibi bahaneler ile insanları kandırıyor ve tuzağa düşürmeye çalışıyorlar.


Vatandaşların, insanları kandırarak tuzağa düşüren ve dolandıran siber dolandırıcıların tuzağına düşmemeleri için birçok açıklama yapan ve yapılan dolandırıcılıklara karşı vatandaşları bilgilendiren Sağlık Bakanlığı, resmi Twitter hesabı üzerinden yeni bir açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada vatandaşlarımızın, dolandırıcıların yeni taktiği pandemi desteğine inanmamaları konusunda bilgilendirme yapıldı.

Kişisel Veriler Elde Edilmeye Çalışılıyor


İnsanları birçok farklı şekilde tuzağa düşüren ve kişisel verilerini çalmaya çalışan dolandırıcılar bu sefer kendilerini Sağlık bakanlığı olarak tanıttılar ve korona virüs nedeni ile oluşan pandemi dönemi için her aileye 3000 TL miktarında pandemi desteği verileceği vaadi ile insanları kandırdılar.

dolandırıcı

Sağlık Bakanlığı Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamada vatandaşların kendilerini resmi kurum gibi gösteren bu tür sahte telefon numaralarının attığı mesajlara inanmamalarını ve resmi olmayan yanıltıcı web site bağlantılarına tıklamamaları söylendi.
Sahte telefon numaraları ve sahte web siteleri ile insanların paralarını ve kişisel bilgilerini hedefleyen dolandırıcılar, kendilerini sağlık bakanlığı olarak tanıttığı sahte telefon numaraları ile insanlara bağış göndermelerini amaçlayarak mesaj gönderiyor ve mesaja inanan insanların bağış için gönderdikleri paraları kendileri alıyor.

Sahte Web Siteleri Oluşturuluyor

Pandemi desteği gibi yalanlar ortaya atan dolandırıcılar ise oluşturdukları sahte web sitelerini insanlara gönderiyor ve bu sahte bağlantılara tıklayan kişilerin zararlı yazılımlar ile kişisel bilgilerine ulaşmaya çalışıyorlar.
Vatandaşlarımızın, bu tür dolandırıcıların tuzağına düşmemek için resmi olduğundan emin olmadığınız numaralar üzerinden gönderilen mesajlara inanmamalı ve resmi olmayan web site bağlantılarını açmamaları gerekli.