Sağlık Sektörüne Siber Saldırı Yapıldı

cyber

Siber Saldırılar Sağlık Sektörünü Vurdu!

Teknolojinin yaygınlaşması ile artan siber saldırılar sağlık sektöründe de insanların hayatını tehlikeye atıyor. Sağlık sektörüne yapılan siber saldırıların sayısı genele oranla 3 kat daha fazla. Bu saldırılarda sistemde veri değişikliği gibi kritik darbeler yapılabiliyor ve bu darbeler hastalara yanlış teşhis konulması gibi büyük sorunlara neden olabiliyor. Bu saldırılar ile sistemde veri değişikliği yapıldığı gibi fidye yazılım saldırısı, e-posta dolandırıcılığı vb. yaygın siber saldırılar da yapılabiliyor ve bu şekilde sağlık sektörüne zarar verilmeye devam ediliyor.

cyber attack

Siber Saldırılar İçin Önlem Gerekiyor!

İnsanların hayatının söz konusu olduğu bu sektörde siber saldırılar için ciddi önlemler alınması gerektiği düşünülüyor. Özellikle sisteme sızılan ileri düzey hacker saldırılarında sistemde bulunan kişisel verilerin çalınması riski bulunduğu gibi sistem üzerinde hastalar ile ilgili veri değişikliği yapılması hastaların hayatını riske atıyor.

Veri Değişikliği Yapılabiliyor!

Bu veri değişiklikleri nedeni ile hastalara yanlış teşhisler konulabilir, kişinin sağlıklı olmasına rağmen hackerlar tarafından yapılan veri değişikliği nedeni ile gereksiz ilaç ve tedavi uygulanabilir. Bu şekilde hastalar hayatını kaybedebilir. Hastaların sağlığı ve kurumların maddi durumuna zarar veren bu saldırılar için yüksek önlemler alınması hem maddi açıdan hem de sistemdeki verilerin ve hastaların sağlığının korunması açısından çok önemli.