Seyahat Sektörüne Siber Saldırı Yapıldı

hacker

Seyahat Sektörüne Yoğun Siber Saldırı Yapıldı

Siber güvenlik uzmanları tarafından yayınlanan raporda son 2 yıl içerisinden 100 milyardan fazla kimlik saldırısı (phishing) Gerçekleştiği bunların 60 milyar gibi büyük bir rakamının seyahat ve konaklama gibi sektörlere olduğu belirtildi.

Hackerların en çok siber saldırı gerçekleştirdiği sektörlerden biri olan seyahat ve konaklama sektörü çoğu saldırıyı başarılı bir şekilde etkisiz hale getirirken bazılarından da büyük bir zarar gördü gelişen siber dünya da hackerlar insanların veya bir yerlere kayıtlı müşterilerini kimlik bilgilerini ele geçirerek yasa dışı yollarla satıyorlar.

Daha iyi örnekler verecek olursak rus bir hacker Linkedin gibi dev bir sosyal medya platformunu hackleyerek kullanıcı verilerini milyonlarca dolar karşılığında satmıştı.

phishing

Siber Güvenlik Uzmanları Açıklama Yaptı

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan açıklamada ve uyarılarda kullanıcıların karmaşık güçlü şifreler kullanmalarını ve herhangi bir e-posta ile kendilerini ulaşıldığında gerçekten bir kurumdanmı geldiğini kontrol etmelerini ve araştırmalarını istiyor. Çünkü phishing saldırıları en çok e-posta yoluyla yapıldığı için hackerlarda en çok e-posta yolu ile kullanıcıların kimlik bilgileri, telefon numaraları ve şifre gibi önemli verilerini elde etmeye çalışıyor.

Hackerların Amacı Maddi Kazanç

Hackerların çoğu zaman amacı maddi kazanç oluyor yapılan saldırılarda ellerine geçirecekleri en ufak ve önemsiz bir veriyi bile yasa dışı yollarla satarak maddi kazanç elde ediyorlar. Dünya üzerinde bu çok görülüyor hacklerların dev sosyal medya platformlarına yaptıkları saldırılar ile kimlik bilgilerini ele geçirmeye çalıştıkları.

hacker dark mode

Kripto Para Firmalarına Saldırı Arttı

Son zamanlarda ise Bitcoin’in değerlenmesi ve kullanımının yaygınlaşması sebebiyle hackerlar bitcoin firmalarına saldırılar düzenleyerek yüz binlerce bazen de milyonlarca dolar değerindeki bitcoinleri çalarak kendi hesaplarına transfer ediyorlar. Bitcoin saldırıları hakkında yapılan haberleri okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Phishing saldırılarından korunmak çok zor değil güçlü bir parola, iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif etme, tarafımıza gelen herhangi bir mesaj, e-posta veya bağlantının gerçekliğini ve güvenliğini araştırarak hareket etmek. Bunları yaparsanız size karşı gelen herhangi bir phishing saldırısından zarar görmeden sıyrılabilirsiniz.