Siber Saldırılardan Korunma Yolları

siber

Siber Saldırı ve Hacklenme Riski

İnternet günümüzde önemli bir yer taşımaktadır. İnternet kullanımının arttığı bu dönemde insanların gelirleri, işleri ve günlük hayatının birçok kısmı internetten olmaya başladı.
İnternet kullanımının bu kadar fazla olmasının yanında bu ortamda birçok tehlike de bulunmakta. Bir şirket bir fabrikanın soyulma riski bulunduğu gibi internetteki web siteniz, sosyal medya hesabınız vb. sahip olduğunuz yerlerin hacklenme riski bulunmaktadır. Siber ortamda siyah şapkalı hacker dediğimiz siber ortamda bilgili ve bu bilgilerini yasadışı işlerde kullanan insanlar tarafından hacklenebilirsiniz.

siber saldırı

Ne tarz Siber Saldırı Riskleri bulunmaktadır:

  • Online alışveriş siteleri hackerların oldukça fazla saldırı yaptığı sitelerdir. Sitenin güvenlik duvarını geçebilen ve admin paneline ulaşabilen hackerlar sitede bulunan site kullanıcılarının kredi kartı bilgileri ve kişisel bilgilerine ulaşabilir.
  • Sosyal medya ile ilgilenen hackerlar tarafından kişisel ya da şirket hesaplarınız hacklenebilir ve bu hesaplar hackerların eline geçebilir.
  • İnternetten indirdiğiniz uygulamalar, filmler vb. dosyaların içine hackerlar tarafından zararlı yazılımlar yüklenmiş olabilir. Bu yazılımlar sayesinde hackerlar teknolojik aletlerinizin içerisinde bulunan kişisel bilgilerinize erişebilir ve bu bilgileri kullanabilir.
  • İnternette bulunan bazı web sitelerinin güvenlik açıkları olabilir. Bir web siteye sahipseniz ve sitenizde güvenlik açıkları bulunuyorsa hackerlar tarafından bu güvenlik açıkları tespit edilebilir ve bu açıkları kullanarak siteye erişim sağlayabilirler.
hacker

Siber Saldırı risklerinden korunmak için neler yapmalıyız:

  • Bir web site sahibiyseniz sitenizde güvenlik açığı bulunmadığına ve sitenizin güvenli bir sunucuda bulunmasına dikkat ediniz. Bu konuyla ilgili bilgi sahibi değilseniz siber güvenlik firmalarından güvenlik hizmeti alınız.
  • Sosyal medyada bulunan kişisel ve şirket hesaplarınıza çift faktörlü kimlik doğrulaması koymayı ihmal etmeyiniz. Sosyal medya hesaplarınızın bağlı olduğu mail adresine gelen kimlik doğrulaması, şifre doğrulaması, mavi tik ile ilgili maillere çok dikkat etmeli ve bunlar ile ilgili gelen maillerin orijinal mail adreslerinden geldiğine emin olunuz.
  • Güvenli olamayan ve bilinmeyen sitelerden indirme işlemi yapmayınız. Bir anti virüs programına sahipseniz indirdiğiniz dosyalara anti virüs programı ile virüs taraması yapınız.
  • Güvenli olmayan web sitelerinde bulunan linklere tıklamayınız. Bu linkler zararlı yazılımlar içeriyor olabilir ve teknolojik aletinize virüs bulaşmasını sağlayabilir.