Siber Saldırıların Yarısından Rusya Sorumlu!

hacker

Microsoft Tarafından Rapor Hazırlandı

Ünlü teknoloji şirketi Microsoft tarafından hazırlanan rapora göre dünyada gerçekleşen siber saldırıların yarısından Rusya sorumlu. Microsoft’un hazırladığı bu raporda yapılan siber saldırıların merkezleri araştırıldı ve bu saldırıların en çok Rusya merkezli internet korsanları tarafından yapıldığı sonucuna ulaşıldı. Amerika merkezli şirket tarafından yayımlanan raporda Temmuz 2019 ve Haziran 2020 arasında gerçekleşen siber saldırıların %52’sinin Rusya, %25’inin İran, %12’sinin Çin merkezli olduğunu bildirdi.
1 yılda gerçekleşen siber saldırıların yarısından fazlasının sorumlusu Rus internet korsanları alan fark etmeden ve nedene gerek duymadan birçok yere siber saldırı gerçekleştiriyor.

Rus Hackerlar İlk Sırada

Yaptıkları siber saldırılarda hizmet, eğitim, siyaset alanlarındaki birçok kurumu hedef belirleyen ve birçok kuruma zarar veren Rus internet korsanları gün geçtikçe siber saldırılar gerçekleştirmeye devam ediyor ve daha da profesyonelleşerek yüksek güvenlikli siteleri hackliyor, hızlanıyor ve devletlere ait kurumları, bakanlıkları hedef alıyor.

microsoft

ABD Seçimleri İle Siber Saldırılar Artacak

Alan fark etmeksizin siber saldırı gerçekleştiren Rus hackerların, yayınlanan raporda Rus sporcuların doping testleri sırasında farklı ülkelerdeki birçok doping ile mücadele kurumlarını hedef alarak siber saldırılar düzenledikleri belirtildi.
Microsoft tarafından yapılan açıklamalarda yaklaşan ABD seçimleri ile siber saldırılarda artış beklediklerini söyledi. ABD merkezli şirket tarafından geçen yıl gerçekleşen ABD seçimlerine yönelik birçok siyasi alanda tanınmış kişiye İran merkezli siber saldırı yapıldığını bildirildi. Bu saldırılarda yüksek oranda başarı gösteremeseler de bu sene yapılacak ABD seçimlerinin birçok siber saldırıya maruz kalacaklarını düşündüklerini açıkladılar.

Çinli Hackerlar Aşı Çalışmasını Hedef Alıyor


En çok siber saldırı gerçekleştirenler de ilk 3’e yerleşen Çinli hackerların hedefi ise korona virüs aşısı çalışmaları. Birçok korona virüsü için aşı çalışması yapan tıbbi araştırma kurumuna Çin merkezli siber saldırı düzenlendi. Aşı çalışması yapan ABD’li üniversitelerde Çin merkezli bu saldırılara maruz kaldı.