Siber Suçlarla Mücadele Polisi Nasıl Olunur?

siber-600x450

Siber Suçlar Polisi Olunur?

Siber Suçlar Polisi Nedir: Polis bir ülkede işlenen suçları engelleyen ve suçluları adalete teslim eden insandır. Polisler aynı zamanda insanlara farklı konularda yardımcı olurlar örneğin biri kaybolduğunda polisler tarafından aranır, bir kavga çıktığında veya bir trafik kazası yaşandığında vb. bu olaylar ile polisler ilgilenir.

Polis Olma Yolları

Ülkemizde polis olmanın farklı yolları vardır. Üniversitede polislik eğitimi almak isteyen kişiler Polis Meslek Yüksek Okulun’ a (PMYO) gidebilir. PMYO ya giden kişiler 2 yıl boyunca polislik eğitimi alır ve 2 yıl sonunda mezun olup polis memuru olarak göreve başlarlar. Polis olmak isteyen 4 yıllık lisans mezunları Polis Meslek Eğitim Merkezi’ ne (POMEM) girebilir. POMEM de 4 yıllık lisans mezunlarına 6 ile 9 ay arası bir süre boyunca polislik eğitimi verilir. Bu eğitimi bitiren kişiler polis memuru olarak göreve başlarlar. Mesleğe komiser yardımcısı olarak başlamak isteyen kişiler ise Polis Amirleri Eğitim Merkezi’ ne (PAEM) gitmelidirler. PAEM e 4 yıllık lisans mezunları ve emniyet teşkilatına mensup polis memurları girebilir. PAEM de eğitim alan kişiler yaklaşık 8 aylık bir eğitim sonucunda mezun olurlar ve komiser yardımcısı olarak atanırlar.

siber polis

Polislerin Çalışma Şartları:

Mesleğini isteyerek yapan kişiler için polisliğin güzel çalışma şartları vardır. 2020 itibari ile ülke genelinde polislerin çoğu için 8 saat mesai 24 saat istirahat sistemine geçilmektedir, eski sistemde mesai süresi 12 saat idi. Polislerin bulunduğu birime göre bu sistem değişiklik gösterebilir. Polis memurlarının maaşları hizmet yılına göre artarak ortalama 6000 ile 7000 TL arasındadır, görev yeri ve ek ücretler ile bu sayılar yükselebilir.

Polis Birimleri ve Görevleri

Emniyet Teşkilatında birçok farklı birim bulunmaktadır. Farklı polis birimleri farklı suçlarla ilgilenir. Bu birimlere örnek olarak; Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele (KOM), Trafik, Terörle Mücadele (TEM), Çevik Kuvvet verilebilir. Farklı birimlerin faklı üniformaları vardır bazı birimler ise üniformasız (sivil) görev yapmaktadır. Polisler birimlerine göre ekipman taşırlar. Polislerin kişisel bakımlarına önem vermesi gerekir, erkek polislerin saçlarının kısa olması ve sakalının olmaması gerekir. Sivil görev yapan birimlerdeki polisler için saç sakal kuralı geçerli değildir.

Siber Suçlarla Mücadele Polisi

Siber Suçlarla Mücadele birimi trafik birimi gibi ya da asayiş birimi gibi bir birimdir bu birimde görev yapan polisler siber suçlarla yani sanal ortamda işlenen suçlarla ilgilenir. Siber suçlar birimine girebilmek için öncelikle polis olmak gereklidir. Bu birimde de diğer birimlerdeki gibi alımlar yapılmaktadır. Bu birime bilişim bilgisi ve yetenekleri yüksek olan kişiler alınır özellikle bilişim bilgisine alımlarda çok dikkat edilir. Bu birimde görev yapan polisler illerde bulunan şube müdürlüklerinde ya da ihtiyaca göre Daire Başkanlığında çalışırlar.