Siber Suçlarla Mücadele Polisi, Kart Dolandırıcısını İstanbul’da Yakaladı

dolandirici

Siber Suçlarla Mücadele Polisi, Kart Dolandırıcısını İstanbul’da Yakaladı:
Samsun’un birçok ilçesinde bir bankaya ait çok sayıda ATM’ye kart kopyalama düzeneği yerleştiren ve birçok kişinin kredi kartını kopyalayıp, bu kopyalar ile dolandırıcılık yapan H.Y. ve R.Y. daha önce siber suçlarla mücadele polisinin takibi sonucunda İstanbul’da yakalandılar ve Samsun’a getirildiler. Çıkarıldıkları mahkemenin kararı ile H.Y. tutuklandı, babası R.Y. ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
Olayın şüphelilerinden biri olan S.S. siber suçlarla mücadele polisinin takibindeydi. Siber polisin takibi sonucunda İstanbul’da olduğu tespit edilen S.S. yakalandı ve uçak ile samsuna getirildi. Hastanede sağlık kontrolü yapıldıktan sonra Samsun Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen S.S. sorgusunun alınması sonrası mahkemeye çıkacak.

İncelenen güvenlik kamerası görüntülerinde şüphelilerin ATM önünde birlikte görüldükleri ortaya çıktı. Son zamanlar kart dolandırıcıları ve bitcoin hesaplarını hackleyen hackerların sayısı hızlı bir artış gösterdi kart dolandırıcıları kolay bir şekilde yakalanırken bitcoin takip edilemeyen bir sistem olduğu için hackerların veya suçluların yakalanması zaman alıyor bazende yakalanamıyor bitcoin şirketlerini ve hesaplarını hackleyerek milyonlarca dolar kazanan hackerlar var başta lazarus grup geliyor kuzey kore devleti adına çalışan bu grup devlet ile işbirliği yaptığı için de herhangi bir yakalanma olayı olmuyor devlet adına yabancı devletlerin bitcoin şirketlerine saldırı yapıyorlar.