Şirketler, Dolandırıcılarının Hedefinde

btc

Şirketler, Bitcoin Dolandırıcılarının Hedefinde

Son yıllarda yaygınlaşan bitcoin dolandırıcıları kişisel veriler, web site verileri gibi yaptıkları siber saldırılar sonucunda ulaştıkları veriler karşılığında saldırı yaptıkları kişiye ulaşarak verileri geri vermek karşılığında insanlardan para istiyorlar. Verilerine ulaştıkları kişiden istedikleri para ile ilgili olumsuz cevap verilmesi durumunda kişiye ait siber saldırı sonucunda ulaştıkları verileri siliyorlar ya da satıyorlar.

Siber Dolandırıcılar

Bu siber dolandırıcıların öncelikli hedefleri şirketler. Şirketlere ait web sitelerini hackleyen ve ulaştıkları verileri kopyalayıp siteyi erişime kapatan hackerlar, site sahibi Şirket’e ulaşarak siteyi geri verme karşılığında para istiyorlar.
Türkiye’nin Tekirdağ ilinde yaşanan bitcoin dolandırıcılığının Jandarma’ya ihbar edilmesi ve yapılan araştırma sonucunda Tekirdağ’ın bir ilçelerinde ki birçok şirketin bitcoin dolandırıcılığına maruz kaldığına ulaşıldı.

dolandırıcılar

Şirketler Ödeme Yapmak Zorunda Kalıyor!

Yaşadıkları bitcoin dolandırıcılığı ile Jandarma’ya ihbarda bulunan şirketin tüm verilerin içinde bulunduğu sunucuyu hackleyen hackerlar siteye erişimi kapattı ve şirket yetkililerine ulaşarak, şirketi ait verileri ve web siteyi geri verme karşılığında 3 bin dolar değerinde bitcoin istediler.
Ödeme için şirkete 12 saat süre veren hackerlar şirket yetkilileri tarafından sorulan güven sorularına yanıt olarak; kendilerinin güvenilir hackerlar olduklarını, 6 yıldır bu işle uğraştıklarını ve istedikleri ödemenin yapılması ile verileri ve sitelerini güvenli bir şekilde kısa bir zaman içinde geri vereceklerini söylediler. Kendilerini dürüst hackerlar olarak tanıtan bitcoin dolandırıcıları güvenilir olduklarını daha önceden hackledikleri siteleri referans gösterip onlara yaşadıklarını sorabileceklerini söylediler.


Hackerlar ile aralarında geçen konuşmalar ve hackerlar tarafından gelen tehditler sonucunda 3 bin dolar değerinde bitcoin satın aldılar ve bitcoin dolandırıcılarına istedikleri ödemeyi yaptılar. Ödeme karşılığında sitelerini hackerlardan geri alan şirket yetkilileri bitcoin dolandırıcılarını Jandarma’ya ihbar etti. Konu ile ilgili araştırma yapan Jandarma Siber Suçlarla Mücadele Şube’si, Tekirdağ’ın birçok ilçesinde şirketlerin bitcoin dolandırıcılığına maruz kaldığına ulaştı.