Siyam Kedisinin 10 Özelliği

Siyam

Özet: Bu yazımızda sizlere siyam kedisinin özellikleri ile ilgili bazı bilgiler vereceğiz. Bu sayede siyam kedilerini tanıyabilir hatta bir tane edinebilirsiniz bile!

Evinde kedi besleyen birçok insan, kedilerin sahip olduğu özellikleri bilir. Bu özellikler, bir kediye nasıl davranılması gerektiğini de belirler. Kediler, oldukça sempatik hayvanlardır ve birçok cins bulunur. Bu cinslerden bir tanesi de siyam kedileridir. Siyam kedileri, güçlü iletişimleri ile ön plana çıkmakta ve değişik huy ve renkleri ile insanların dikkatini çekmekte. Bu yazımızda sizlere siyam kedileri ile ilgili 10 adet bilgiyi derledik.

Siyam Kedileri, Yaklaşık 1800’lü Yıllarda Tayland’dan Dünyaya İhraç Edildi

Kendilerine has özellikleri ile ön plana çıkan ve adını çokça duyduğumuz bu kedi cinsi, 19. yüzyılın yani 1800’lü yılların sonunda Tayland’dan dünyanın çeşitli bölgelerine ihraç edildi. Sahip oldukları özellikler ve görünüşleri ile pek çok insanın ilgisini çeken bu kediler, oldukça sevimlidir de! Tayland’dan dünyaya ihraç edilen ve artık pek çok insanın bildiği siyam kedileri, güçlü bir iletişime de sahiptir.

Siyam Kedilerinin Pek Çok Cinsi Bulunuyor

Sevimli görünüşleri ile dikkatleri üzerine çeken ve mutlu olma konusunda bir parça sıkıntı yaşayan siyam kedilerinin pek çok cinsi bulunuyor. Bu cinsler;

0) Mavi Noktalı Siyam
1) Çikolata Tüylü Siyam
2) Himalaya Cinsi Siyam

Şeklinde sıralanabilir. Mavi Noktalı Siyam, tüylerinde beyaz ve mavi noktalar bulunan bir cinstir. Bu kedilerin burun ve patileri kahverengidir. Çikolata Tüylü Siyam, küçük çikolata benzeri çeşitli noktalara sahiptir. Patileri ile burnu ise turuncu ve pembedir. Himalaya Cinsi Siyam, burun ve patileri koyu kahverengi olan bir kedidir. Ayrıca bu kediler, krem rengi ve kapalı kahverengiden oluşan bir tüye sahiptir.

siyam yavrusu

Siyam Kedileri Oldukça Zekidir

Siyam kedilerinin zeki olduğunu biliyor muydunuz? Belki siyam kedilerinin bu özelliği sizi şaşırtabilir ama gerçekten de bu kediler, oldukça zekidir. Zeki olmalarının yanı sıra bu kedilerin iletişim becerileri de çok gelişmiştir. Seslerine ilave olarak beden dili ile de sizlerle iletişim kurabilirler.

Siyam Kedisinin Bakımı Bir Parça Maliyetlidir

İnce, uzun bir kuyruğa sahip ve cana yakın bir kedi cinsi olan siyam kedileri, bakım maliyeti ile kedi sahibi olma konusunda sahip olduğunuz düşüncenin değişmesine neden olabilir. Bakım maliyetinde azaltma yapabilmeniz için sizlere bazı önerilerde bulunabiliriz:

0) Öncelikle mama için fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Mama için internet üzerinden fiyat araştırması yapmanız mümkün.


1) Kedinizin yıllık aşıları için birkaç veterinerden fiyat alabilirsiniz.
Kedinizin bakımı için gereken bütçeyi bu şekilde düşürmeniz mümkün.

Siyam Kedileri, Farelerle Beslenir

Siyam kedileri, diğer kedi cinsleri gibi fare ile beslenmek ister. Fakat evcil bir kedi için fare ile beslenmek mümkün değildir. Bu sebeple fare yerine kedi mamaları ile kedinizi besleyebilirsiniz. Alacağınız kedi mamalarının özelliklerine bakmanız da oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir mevzu. Çünkü genel olarak kedilerin bazı özellikleri, onların özel mamalar ile beslenmelerine sebep oluyor.

Siyam Kedilerini Mutlu Etmek Pek de Zor!

Siyam kedilerinin çok zor mutlu olduğunu biliyor muydunuz? Siyam kedilerini sevdiğinizde diğer kedi cinslerden açığa çıkan mutluluk ifadeleri, bu kedilerde hemen ortaya çıkmıyor. Bu sebeple kediniz, siz onu sevmenize ve onunla ilgilenmeseniz bile mutlu olmuyorsa üzülmeyin. Bu kediler sizin yönlendirmeleriniz ile değil, kendi yönlendirmeleri ile hareket eder. Ayrıca canınız istediği an kedinizi sevmeniz de pek mümkün değil. Kedinizin canı ne zaman sevilmek istiyorsa, siz de kedinizi o zaman sevebilirsiniz ancak.

Siyam Kedileri, Uykuyu Çok Sever

Pek çok insan, uykuya kesinlikle dayanamaz. Aynı durum, siyam kedilerinde de mevcut. İstedikleri ve uygun buldukları her yerde uyuyabilirler. Özellikle kedilerde şahit olduğumuz kıvrılıp yatma hali, tam olarak siyam kedilerinde kendini gösteriyor. Aslında bu durum, kedinin çok daha sevimli görünmesini sağlıyor. Her yerde kıvrılıp uyuyabilen bir kedi… Hayal edince bile insana bir huzur geliyor.

siyam kedisi

Siyam Kedileri Sahiplerinin Huylarını Alır, Yani Onlara Benzer

Siyam kedileri ile alakalı ilginç bir özellik daha! Sahibinin özelliklerine tam bir uyum gösteren siyam kedilerinin belki de en bilinen özelliği bu. Onlar, adeta sahiplerinin huylarını alıyor ve sahiplerine benziyor. Yani eğer bir siyam kediniz varsa zamanla size benzeyeceğini ön görebilirsiniz. Çok tatlı bir özellik, öyle değil mi?

Siyam Kedileri Oldukça Hassastır

5-15 kg arasında olan siyam kedileri, çok hassastır bu sebeple pek çok olaydan etkilenir. Bu durum, biraz üzücü. Çünkü aslında siyam kedilerinin hassas olması, onların duygusal bir yapıya sahip olduğunu da gösterir. Kedinizin yanında kavga ediyor ve sesinizi yükseltiyorsanız eğer, bu durum kedinizin hemen hastalanmasına neden olur. Bu sebepten ötürü, kedinizin yanında onu etkileyecek hareketlerden kaçının! Ayrıca kedinize her zaman yediği mamadan farklı bir mama verirseniz, bunu anlar. Kedinizin hassas olduğunu bilmeli, onu üzecek davranışta bulunmaktan uzak durmalısınız!

Siyam Kedileri, Az Tüy Döker

Bu özellik, birçok insanın ilgisini çekiyor. Çünkü evinde kedi beslemek isteyen insanların kararlarından vazgeçmelerine sebep olan olgu, kedilerin çok fazla tüy dökmesidir. Eğer kedi sahibi olmayı diliyor fakat bir yandan da kedinizin çok tüy dökmesini istemiyorsanız, siyam kedisi alabilir ve onu besleyebilirsiniz. Siyam kedilerinin tüyleri kısadır ve bu durum, onların az tüy dökmesini sağlar. Bu durum, kedi tüyü konusunda insanların az bir masrafta bulunmasını sağlar. Artık bir siyam kedisi alabilir ve onunla keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Siyam kedileri ile alakalı değerli bilgilerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilir ve okurlarımızın bu konuda daha çok bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.