Sosyal Medya Devlerine Ceza Kesildi

sosyalkanun

Sosyal Medya Devlerine Para Cezası

Yakın zaman önce çıkarılan sosyal medya kanunu ile Türkiye’de bulunan ve günlük 1 milyondan fazla etkileşim alan sosyal ağlara Türkiye için bir temsilci atamak zorunda oldukları açıklandı. Bu kanunu yerine getirmeyen sosyal medya ağlarına 10 milyon TL para cezası kesildi.

sosyal medya

Sosyal Medya Kanunu

Yürürlüğe geçirilen sosyal medya kanunu gereğince ünlü sosyal ağlardan Türkiye için bir temsilci belirlenmesi istendi. 1 ay süre verilen Facebook, Twitter, İnstagram, Google gibi ünlü sosyal ağlar kanunu dikkate almadı ve Türkiye için bir temsilci belirlemediler, bu nedenle kanun gereğince 1 aylık süre sonucunda Türkiye için temsilci belirlemeyen platformlara 10 milyon TL değerinde para cezası kesildi.

Sosyal medya kanununu önemsemeyen ve Türkiye için bir temsilci atamayan sosyal ağlara kesilen 10 milyon TL cezanın ardından kanun gereğince bu ağlara 30 günlük bir süre daha veriliyor. 1 aylık süre sonunda Türkiye için temsilci belirlemeyen ve 10 milyon TL ceza alan sosyal ağlar 1 aylık bir süre içerisinde tekrar temsilci belirlemezler ise 30 milyon TL ceza alacaklar.

sosyal medya

10 Milyon TL Ceza Kesildi

Google, Twitter, Facebook gibi ünlü sosyal medya ağlarına kesilen 10 milyon TL cezanın bu şirketleri etkilemeyeceği nedeniyle bu sosyal ağlar tarafından kanun önemsenmedi. Fakat bu ağlar tekrar kanuna uymaz ve 30 milyon TL para cezasını alırlar ise bir daha ki süreçte tekrar kanunu yerine getirmedikleri takdirde bu ağlar Türkiye’den reklam alamayacaklar.

Sosyal medya kanununun maddelerini yerine getirmeyen ve bu nedenle yaptırıma maruz kalan bazı sosyal medya ağlarının süreç bu şekilde devam eder ise Türkiye’den çekilmesi bekleniyor.