Sosyal Medya Hesapları, Nasıl Hackleniyor?

hacker

Bu yazımızda çok kapsamlı ve detaylı bir şekilde Instagram hesaplarının nasıl hacklendiğini anlatacağım. Sosyal medya hesapları hacklenirken 3 yöntemden herhangi biri tercih ediliyor bu yöntemler phishing, brute force veya zararlı yazılımlar en yaygın ve etkili olanı ise phishing diye adlandırdığımız yöntemdir sırasıyla bu 3 yöntemden bahsedeceğiz.


Sosyal Medyada ve Normalde Phishing Nedir? Nasıl Yapılıyor?


Phishing ne demek?
Yemleme, oltalama veya dolandırma herhangi birini diyebilirsiniz genel amacı yasa dışı yollar ile hedef kişinin veya kurumun şifre, kredi kartı veya özel mesajları gibi önemli bilgilere erişim sağlamaktır.

Phishing saldırısı nasıl yapılır? Phishing saldırısı sahte bir site, sahte bir uygulama veya sahte bir mail ile rahatlıkla yapılabilir örneğin https://instagram.com hackerler bu sitenin aynısını kodlayarak kendi açtıkları web siteye entegre ediyor https://verify-instagram.com gibi sahte bir site açıyor Instagram’ın mail adresi [email protected] ise onlar [email protected] olarak açıyor ve hedeflerine bu mail üzerinden sahte bağlantı veya zararlı yazılım gönderiyorlar bu sadece Instagram için geçerli değil tüm platformlar twitter, facebook, devlet kurumları, forumlar vb. gibi yerlerde geçerlidir hedefinizin buna inanmasını sağlamak sizin elinizde ne kadar gerçekçi sahte mailler, siteler vb. hazırlarsanız hedefiniz o kadar çok inanır.

Brute Force Nedir?

Sosyal medya

Brute force deneme yanılma yöntemi ile yapılan şifre saldırılarıdır brute force kelimesinin anlamında kaba kuvvet saldırısı demektir hedef kişiye yönelik şifre listesi oluşturuluyor ve programlar aracılığı ile tek tek deneniyor bu yöntem her yerde geçerlidir siteler, hesaplar, mail adresleri kısacası şifre ile giriş yapılan her yerde geçerli bir yöntemdir fakat günümüzde bu yöntem çok az kullanılmaktadır ve etkisizidir.

Zararlı Yazılım İle Hackleme?

zararlı yazılım

Zararlı yazılımlar nedir? RAT ve keylogger gibi çok zararlı yazılımlar ile kişiler veya kurumlar hackleniyor. RAT nedir? Rat açılımı (Remote Access Trojan) Rat kişiye veya bir kuruma atılan rat gömülü bir dosyanın açılması ile bulaşır rat atan kişi bilgisayara uzaktan erişim sağlayabilir yani bilgisayarda admin (yönetici) yetkisi alır bu saldırılardan korunmak için anti virüs yazılımlarınızı kullanmanızı öneririz fakat bazı ratlar farkedilmeyebilir çok iyi şekilde programın, fotoğrafın veya videonun içine gömülmüş olabilir buna karşın ücretli anti virüs yazılımları kullanarak korunabilirsiniz.

Bu Yöntemler İle Neler Yapılıyor?

Bu yukarıdaki üç yöntem ile hesaplar, kişiler, kurumlar, e-postalar, devlet sistemleri, şirketler vb. gibi bir çok önemli büyük yerler hackleniyor bu yöntemlerden korunmak için bilgisayarınızda anti virüs yazılımlarınızı aktif edin kullanın hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın nasıl yapılacağını bilmiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.