Sosyal Medya, Paylaşımlarına Noter Tespiti

sosyal medya

Sosyal Medyada Yapılan 10 Bin Paylaşıma Noter Tespiti

Türkiye Noterler Birliği’nin 1 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe sokulan “elektronik ortamda tespit” (e-tespit) Uygulaması vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Türkiye Noterler Birliği’nin şuan ki başkanı olan Dursun Cin, sosyal medya da yapılan hakaret, yasa dışı paylaşımların sonradan silinmesine karşılık kayıt altına alınarak hukuki süreçte kullanılmak üzere 10 bin paylaşım tespit edildiğini ve kayıt altına alındığını açıkladı.

Türkiye Noterler Birliği‘nin 1 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe giren e-tespit uygulaması son zamanlarda kullanımı bir hayli artmış durumda. Türkiye Noterler Birliği’nin e-tespit uygulamasının amacı sosyal medya da olan mağduriyetlerin giderilmesidir. Dursun Cin, sistem ile şimdiye kadar yaklaşık 10 bin paylaşımın tespit edilip kayıt altına alındığını açıkladı.

noter

Kayıt Altına Alınarak Dava Açılıyor

Sosyal medya da devlet büyülerine, partilere veya kurumlara yapılan hakaretler nedeniyle bir çok kişi gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Terör propagandası yapan kişilerde bunlara dahildir. Sosyal medya da birbirine hakaret eden kullanıcılar da elindeki kayıtlarla beraber şikayette bulunarak hakaret davası açabiliyor.

Sosyal Medya’da Yapılanlarda Suç

Sosyal medya günümüzde çok fazla kullanılmaya başlandı herhangi bir kişi yaptığı komik veya saçma sapan bir hareketle bir anda sosyal medya da gündem olarak sayfalara çıkabiliyor ve sosyal medya fenomeni olma yolunda ilk adımlarını atıyorlar. Yaptıkları hareketler ile tepki çeken veya takdir edilip sosyal medya fenomeni olan bir çok kişi mevcut.

dava

Türkiye Noterler Birliği 18 Ocak 1972’de kurulmuş olup ana merkezi Söğütözü, Ankara olarak belirlenmiştir.