Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur? (2021)

sosyal medya uzmanı

Sosyal medya uzmanı mı olmak istiyorsunuz? O zaman doğru yere geldiniz. Sosyal medya platformları hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, bu makale size göre değil. Bu kısa makalede, bir sosyal medya uzmanının neden iyi bir şey olduğundan ve internette pazarlama başarısı olmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı önemli şeylerden bahsedeceğim. Bunu okuduktan sonra, bir internet pazarlama uzmanı olmak için ne gerektiğini tam olarak anlayacaksınız ve merdivenden yukarı çıkmanıza yardımcı olacak bir profesyonele sahip olmanın neden bu kadar iyi bir fikir olduğunu anlayacaksınız.

 

Sosyal medya uzmanı olmak çok faydalı ve enerji verici bir şey olabilir. Müşterilerinizle tamamen etkileşimli bir şekilde etkileşimde bulunmanıza, ihtiyaçlarının neler olduğunu anında görebilmenize ve onlara nasıl daha iyi hizmet verebileceğinize olanak tanır. Ayrıca, piyasada bir yer edinmek için rakiplerinizin neler yaptığını görmenizi sağlar. Sosyal medya pazarlaması, rakiplerinizin kendilerini nasıl pazarladıkları konusunda size net bir fikir verir ve mesajınızı oraya ulaştırmak için ne gerektiğini anlamanıza yardımcı olur.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur? (2021) 2 – sosyal medya uzman

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanı nedir? Herkesin ne yaptığını bilmemesidir. Birçok insan sosyal medyaya yanlış zihniyetle yaklaşır. Ürünlerini bu ücretsiz ve kolay pazarlama yönteminin herkesin yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyorlar. Kısacası, herkesin bir sosyal medya uzmanı olarak çevrimiçi para kazanmaya başlayabileceğine inanıyorlar. Başarılı bir sosyal medya pazarlamacısı olmak istiyorsanız, ona farklı bir şekilde yaklaşmalısınız.

 

Sosyal medya uzmanı öncelikle hedef kitlesini tanır. Sosyal medya pazarlamasının en büyük hatalarından biri, kitlelere hitap etmektir. Ürününüz veya hizmetinizle ilgilenme olasılığı yüksek kişileri hedeflemek yerine, daha küçük düşünmelisiniz. Örneğin, ev işinizle ilgili Facebook hayran gönderileri yazmak yerine, hayran sayfanızın daha çok ev tabanlı iş yapanlara nasıl fayda sağlayacağını düşünün. Bu şekilde, sadece “çimlere tırmanan” insanlar yerine, küçük ev işletmeleri hakkındaki sorularına gerçekten yanıt arayan insanları çekmeniz daha olası olacaktır.

sosyal medya uzmanı

 

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Çalışır?

Sosyal medya uzmanı deneyiminizi kişisel tutun. Tüm sosyal medya sayfalarınızda reklam yayınlamanın bir anlamı yoktur, çünkü bu sizi saldırgan gösterebilir. Tek bir profilde yedi adede kadar reklam yayınlamanıza izin veren birçok sosyal medya uzmanı vardır, ancak bu sizin varsayılanınız olmamalıdır. Reklamınızla ilgili kararlar verirken en iyi muhakemenizi kullanın.

 

Hedef kitlenizin neye benzediğini bilmeniz gerekir. Sadece yeni ürünlerle mi ilgileniyorlar yoksa sizden haber mi almak istiyorlar? Size geri bildirimde bulunabilirler mi, yoksa sattığınız ürünü satın almak için doğrudan web sitenize mi gitmeyi tercih ederler? Bu soruları erken cevaplamak, sosyal medya uzmanı kampanyanız üzerinde nasıl çalışacağınız konusunda size daha iyi bir fikir verecektir.

 

Sosyal medyanın sadece bir araç olduğunu unutmayın. İnternette işe yarayan şey televizyonda veya radyoda çalışmayabilir. Hedef kitleniz rakiplerinizden tamamen farklı olabilir. Neyin işe yarayıp yaramadığına dair herhangi bir şüpheniz varsa, size yardımcı olması için bir internet pazarlama firmasını işe alın. Sitenizin hak ettiğiniz trafiği ve ilgiyi aldığından emin olmak için sosyal medyada deneyim ve uzmanlığa sahiptirler.

 

Sosyal medya uzmanın size yardımcı olmak için orada olduklarını unutmayın, size yardım etmek için değil. İyi fırsatları fark edebilirler, ancak bölgede uygun şekilde eğitilmemişlerse çabalarınızı da engelleyebilirler. Sosyal medya sayfanızda yapmamanız gerekenler hakkında net talimatlar aldığınızdan emin olun. Ayrıca, belirli alanlarda yardım istemekten çekinmeyin. Başkalarına ne zaman şaşırdığınızı bildirirseniz veya ne yapmanız gerektiğinden tam olarak emin değilseniz çok daha üretken olursunuz.