Spam Mail Nedir, Bunlardan Nasıl Korunmalıyız

spam mail

Mail adresleri çeşitli uygulamalarda bulunan kişisel hesaplarınız ve bu hesaplarınızın güvenliği adına oldukça önem taşır. Aynı zamanda mail adresleri özellikle şirketler, iş insanları ve sosyal medya, web alanında işlerini yürütenler adına oldukça önemli iletişim araçlarıdır. Özellikle sosyal medya hesapları üzerinde bulunan mail adresleri ile birçok iş görüşmesi imkânı mümkündür.

Mail adresleri günümüzde bu kadar önem taşıması yanında oldukça büyük tehlikeler teşkil edebilir ve bu tehlikelere karşı çok dikkatli olmak gereklidir.

Bu yazımızda mail adresleri adına tehlike teşkil eden konulardan biri olan spam mail, nedir ve bu maillere karşı ne yapmalıyız sorusunu cevaplayacağız.

spam güvenliği

 

Spam mail nedir

Bu mail türü aynı mailin birden fazla kullanıcıya otomatik olarak gönderilmesidir. Bu organizasyonu yapan kişi çeşitli programlar ya da kendi topladıkları maillerin hepsine aynı mailin gönderilmesini sağlarlar. Hedef mailler genellikle sosyal medya hesapları üzerinden toplanır hatta toplanan maillere otomatik olarak gönderim yapabilen programlarda kullanılır.

Aynı zamanda izinli ya da izinsiz bir şekilde müşterilerinin veya kullanıcılarının kişisel verilerini para karşılığı, ortaklık gibi anlaşmalar ile satan şirketler sayesinde de bu organizasyonu gerçekleştiren kişiler birçok kişinin mail adreslerine ulaşabilirler.

Bu maillerin gönderilme amacı genellikle veri ve kimlik avı olmak ile birlikte reklam, duyuru, dolandırıcılık için kurulmuş sahte vaatler gibi içeriklerde barındırabilir.

mailler

Bu maillere karşı ne yapmalıyız ve nasıl korunmalıyız

  • Spam mail içerisinde bulunan linkler

Spam mailler kimlik bilgilerini hedef alan bir kişi tarafından gönderildi ise içerisinde zararlı yazılımlar barındıran linkler bulunması büyük bir olasılıktır. Bu linkler ile cihazınıza kötü amaçlı yazılımlar yerleşebilir ve kişisel verileriniz tehlikeye düşebilir.

Bu nedenlerle en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri mailler içerisinde bulunan linklerdir. Bu linkleri içeren mailler genellikle, yaygın şirketler ya da resmi kuruluşlardan atılıyormuş gibi gönderilir. O yüzden aldığınız mailin göndericisinin gerçek olduğundan emin olmanız ve mümkün olduğunca mail içerisinde bulunan hiçbir linke tıklamamalısınız.

Ayrıca dikkatsizlik sonucu yapılacak hatalara karşı linkler üzerinden gelebilecek zararlı yazılımları engellemesi için cihazınızda anti virüs programı bulunması önemlidir.

  • Mail adresiniz kolay ulaşılabilir olmasın

Uygulamalar üzerindeki hesaplarınızın bağlı olduğu mail adresini sosyal medya platformları vb. alanlarda açıkça paylaşmayın ve bu alanlarda iş teklifi, iletişim gibi konular için bir mail adresi bulundurmak istiyorsanız bunun için ayrı bir mail adresi kullanın.

spam

Bu şekilde kimlik avı adına atılan spam mailler yüksek ihtimal ile hesabınızın bağlı olduğu adrese değil paylaştığınız adrese gönderilerek fark edilebilir hale gelecektir. Fakat gizli tuttuğunuz mail adresine bu tür spam maillerinin gelme olasılığı sıfırlanmaz bu nedenle maksimum seviyede dikkatli olmaya devam etmeniz gerekir.

  • Güvenli olmayan platform ve uygulamalarda ana mail adresinizi kullanmayın

Yaygın olmayan yerlerde ana mail adresiniz ile hesap açmanız bu adrese de spam mailleri gelme olasılığını yükseltir ve önlem aldığınızı düşündüğünüz için tuzağa düşme olasılığınız da artar. Bu nedenle İnstagram, Twitter gibi önemli alanlarda bulunan hesaplarınızın bağlı olduğu mail adresini yaygın olmayan yerlerde kullanmayın.

Şirketiniz ya da işiniz ile ilgili konularda siber güvenlik uzmanlarına başvurun

Eğer bir şirketiniz varsa ya da işiniz sosyal medya gibi alanlar ile yürütülüyorsa siber güvenlik firmaları ile çalışmanız oldukça yararlı olacaktır. Bu sayede işiniz ile alakalı maksimum güvenlik önlemleri alınacak ve işiniz ile alakalı herhangi bir sorun yaşamanız oldukça düşük ihtimal haline gelecektir.