Starlink, Kanada’da Hizmet Veriyor

starlink

Starlink Hizmete Başladı

Elon Musk’ın sahibi olduğu Starlink şirketi ABD üzerinde denemelere başlamasının ardından Kanada üzerinde de erken erişim ile hizmet vermeye başladı. Edinilen bilgilere göre fiyatının yüksek olduğu öğrenilen Starlink özellikle kırsal kesimde yaşayan ve internet sıkıntısı çeken birçok insan için de büyük fırsat olabilir.

Starlink, Kanada'da Hizmet Veriyor 1 – elon musk 1
Starlink Şirketinin Ceo’su Elon Musk

İnternet hızı ve fiyatlar ortaya çıktı

Ünlü iş adamı Elon Musk’ın tüm dünyanın internet sağlayıcısı olma projesi için kurduğu şirketi yakın zaman önce ABD üzerinde beta sürümü ile denemelere başlamış ve ilk deneyenler tarafından olumlu yorumlar almıştı. Denemelerini ilerleten şirket Kanada üzerinde de deneme sürümü ile hizmete başladı.

Kanada’nın kırsal bir bölgesinde yaşayan ve Starlink’in deneme sürümünü kullanmaya başlayan bir kişi internet hızını, kurulum ve aylık abonelik ücretlerini açıkladı. Müşterisinin internet hızı testlerine göre, Starlink’in deneme sürümünü kullanan ve Kanada üzerinde yaşayan müşterileri 150mbps Downland, 12mbps Upload hızına sahip. Uydu üzerinden internet sağlaması nedeni ile altyapıya ihtiyaç duymayan ve özellikle kırsal kesimde yaşayan insanlar için yüksek hızlı internet sağlayan şirketin Kanada üzerinde hizmete başlamış olduğu internet paketi için ödenmesi gereken kurulum ücreti 820 Kanada Doları, aylık abonelik ücreti ise 130 Kanada doları olarak açıklandı.

Starlink, Kanada'da Hizmet Veriyor 2 – starlink hiz
İnternet Hızı

Fiyatları uygun mu?

Birçok insana ve ortalamaya göre Starlink ne kadar pahalı gözükse de birçok insan için mantıklı bir internet sağlayıcısı tercihi olabilir. Kurulum ücretinin çok pahalı olması dışında aylık abonelik ücreti 130 dolar olan Starlink yaşadığı bölgede internet altyapısı kötü olan, internet üzerinden iş hayatını sürdüren ve hızlı internete sahip olmak isteyen insanlar için uygun bir fiyat.

Fiyatlar Türkiye için nasıl olur

İlerleyen yıllarda projesini ilerletmek ve dünyanın her yerinde internet hizmeti vermek isteyen şirketin önümüzde ki yıllarda Türkiye üzerinde de faaliyete geçmesi muhtemel. Ülkemizde özellikle altyapı konusunda sıkıntı çeken birçok internet kullanıcısı sürekli internet kesintisi yaşıyor ve hızlı internet isteyen kullanıcılar yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalıyor. Altyapı sıkıntısı yaşayan birçok kullanıcı özellikle son dönemlerde uydu üzerinden internet sağlayan internet paketlerine geçmek istiyor.

Elimizde bulunan fiyat bilgilerinin sadece Kanada üzerindeki internet paketi fiyatları ile sınırlı kalması nedeni ile Starlink ücretleri hakkında henüz ülkemiz için bir bilgi veremiyoruz. Fakat Kanada için aylık abonelik ücreti olan 130 Kanada Doları, birim fiyat olarak düşünüldüğünde ülkemiz için hızına göre oldukça uygun bir ücret ama döviz kuru nedeni ile ülkemizde ödenecek aylık abonelik ücretinin çok daha yüksek olma olasılığı yüksek.