Tesla’da Şaşırtan Güvenlik Açığı 2020

Tesla Güvenlik Açığı

Şirkete ait bir model 1 dakikada hacklendi

Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli araç piyasasının en büyük şirketi olan firmaya ait bir araç modelinde güvenlik açığı keşfedildi. İddiaya göre güvenlik açığının bulunduğu modelde ki araçlar 1 dakika gibi kısa bir süre içerisinde hacklenebilir ve kolay bir şekilde çalınabilir.

Aracın anahtarında güvenlik açığı keşfedildi

Lennert Wouters isimli bir güvenlik araştırmacısının yaptığı bir güvenlik denemesinde Tesla markasının Model X isimli aracında güvenlik açığı bulundu. Bluetooth bağlantısı ile Tesla Model X isimli aracın dijital anahtarına bağlantı kuran Lennert Wouters araca ait anahtar üzerinden araç ile bağlantı kurarak aracı kontrolü altına almayı başardı.

Tesla’da Şaşırtan Güvenlik Açığı 2020 1 – tesla model
Tesla Model X

Basit bir işlem ile araç ile bağlantı kurdu

Aracın anahtarında ki güvenlik açığı sayesinde araç ile basit bir şekilde bağlantı kurulduğunu belirten Lennert Wouters profesyonel olmayan bir Bluetooth cihazı ile araca ait anahtara Bluethoot ile bağlanabilecek yakınlık kurulması ve aracın kimlik numarasının öğrenilmesi ile aracın 1 dakikada ele geçirilebileceğini söyledi.

Gerekli işlemlerin yapılması ile anahtar ile araç kilidi arasındaki şifrenin hızlıca kırılabildiğini açıklayan Wouters aracı çalmaya çalışan bir hırsızın bu adımların ardından aracı çalmak isteyen bir hırsızın sadece arabaya binip kaçması gerektiğini söyledi.

Tesla’da Şaşırtan Güvenlik Açığı 2020 2 – tesla keyfob
Güvenlik Açığı Bulunan Tesla Model X Anahtarı

Bulunun güvenlik açığı şirkete bildirildi

Ünlü şirkete ait araçta güvenlik açığı bulan Lennert Wouters açıklamasında, bulduğu açığı Tesla şirketine bildirdiği ve şirket tarafından güvenlik açığı için bir güncelleme getirileceği cevabını aldığını bildirdi.