Bakanlıktan Bilişim Şirketlerine Destek

Ticaret Bakanlığı

Ticaret bakanlığı bilişim şirketlerine maddi destek verecek

Son yıllarda gelişen teknoloji ve korona virüsü gibi etkenler nedeni ile teknoloji ve bilişim alanlarına olan ilgi oldukça arttı. Yaygınlaşan bu sektörde ülkemizin daha başarılı olması için Ticaret Bakanlığı tarafından ülkemizde bu alanda çalışan şirketler için destek verilmeye karar verildi.

Ne kadar destek sağlanıyor

Birkaç alanı kapsayan bilişim şirketlerine Ticaret Bakanlığı tarafından verilecek destek miktarı şirkete göre değişkenlik gösteriyor. Bu destek miktarı örnek olarak oyun şirketlerinin geliştirdikleri oyunları pazarlamaları için anlaştıkları platform komisyon giderleri. Şirketin anlaştığı platformda oluşan komisyon giderleri bu destek kapsamında bakanlık tarafından karşılanıyor. Verilen desteğin içinde oyun başına oluşan giderlerinde %50’lik bir kısmı da bulunuyor. Şirketin çıkardığı oyun için harcanılan paranın %50’sini 100 bin dolara kadar Ticaret Bakanlığı karşılıyor.

Bakanlıktan Bilişim Şirketlerine Destek 1 – bilisim
Bilişim Sektörü Tüm Dünya’da Yayılmakta

Bu destekten hangi şirketler yararlanabiliyor

Bu destekten yararlanabilecek olan şirketler bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerdir. Bu sektörün farklı alanlarında çalışan şirketler alanlarına göre farklı konularda destek alabilirler.

Ticaret Bakanlığı tarafından verilen bu desteği alabilecek şirketler;

  • Mobil uygulama şirketleri:

Mobil uygulama kullanımı da akıllı telefonların tüm dünyada her kesim tarafından kullanımı ile oldukça artış gösterdi ve ülkemizde bu sektörde oldukça iyi başarılar ortaya koydu. İndirme ve kullanım açısından ülkemizde üretilen mobil uygulamalar oldukça yüksek rakamlara ulaştı. Bu alanda çalışan şirketlerde Ticaret Bakanlığı’nın desteğinden yararlanacak şirketler arasında.

  • Oyun şirketleri

Sürekli daha da yaygınlaşan oyun sektörü ve artan oyuncu kitlesi sayısı pandemi dönemi ile katlanarak artmaya devam etti. Ülkemizde de bu sektör de bulunan ve ismini duyuran birkaç şirket bulunmakta. Bu şirketler artık Ticaret Bakanlığı’nın bu desteğinden yararlanabilecekler ve bu sayede projeler için oluşan bütçelerini arttırarak daha başarılı projeler ortaya koyabilecekler.

Bakanlıktan Bilişim Şirketlerine Destek 2 – oyun sektoru
Oyuncu Sayısı Her Geçen Gün Artıyor
  • Yazılım şirketleri

Teknoloji alanında gerçekleşen gelişmeler ile yazılım sektörü de oldukça yaygınlaştı. Geliştirilen teknoloji, yazılım sektörüne olan talebi arttırdı ve bu alana yönelik hem harcamalar hem de çalışan sayısı bu nedenler ile arttı. Ülkemizde de bu alana yönelimin artması ile bu alanda çalışan birçok şirket ortaya çıktı. Bu şirketlerde verilen bu destekten yararlanabilecekler.

  • Bilişim sektöründe hizmet veren şirketler

Bilişim alanında uzman kişilerin bu alanda oluşan ihtiyaçları karşılamalarına yönelik açılan şirketlerdir. Bu alanda oluşan sorunlarını ve yapılması istenen gelişmeleri insanlar bilişim sektörlerinde hizmet veren şirketlere yaptırırlar. Bu şirketlerde verilen desteklerden yararlanacak şirketler arasında bulunmakta.