Türkiye’de Oyun Sektörü Gelişiyor

türkoyunları

Türkiye’de Mobil Oyun Sektörü

Dünya üzerinde milyonlarca insanın ilgilendiği oyun sektörü Türkiye’de de gelişmeye devam ediyor. Oyun sektörünün dev firmaları tarafından çıkarılan oyunlar birçok oyuncu tarafından satın alınıyor ve aktif olarak oynanıyor. Bütün dünyanın odağında ki sektörde Türk firmalar çok varlığını gösteremiyordu fakat son dönemde atılan adımlar ve yapılan projeler ile yerli oyunlar ilgi görmeye başladı.

google play

Mobil Oyun Sektöründe Büyük Artış

Özellikle mobil oyun kategorisinde Türkiye merkezli geliştirilen oyunlar yükseliş gösteriyor. Dünyada en çok kullanılan mobil oyun platformu Google Play Store istatistikleri göz önünde bulundurulan raporlarda Türkiye’de geliştirilen oyunların ortalama dört yüz bine yakın kişi tarafından indirildiği görülüyor. Türkiye merkezli oyunlar kullanıcıları memnun etmeyi de başarıyor. Google Play Store platformunda yayınlanan oyunların beğenilme oranı kullanıcıların 5 yıldız üzerinden verdiği yıldız puanına göre hesaplanıyor. Dünya çapında, yayınlanan oyunların beğenilme oranı ‘’3,7’’ bu puanlama Türkiye merkezli oyunlarda ise ‘’3,9’’ olarak ortalamanın üzerine çıkıyor. Türkiye merkezli oyunlar Google Play Store üzerinden para kazanma oranında da dünya genelinin üzerinde.

zula

Türk Yazılımcılar Başarılı!

Mobilde olduğu kadar başarılı olamayan ve çok az sayıda çıkarılan Türkiye merkezli geliştirilen bilgisayar oyunları için de son zamanlarda yeni adımlar atılıyor. Türk oyun geliştiricileri tarafından yapılan bilgisayar oyunları isimlerini geçmişe göre daha fazla insana duyuruyor. Birçok Türk yayıncı ve içerik üreticileri, Türk oyun geliştiricileri tarafından çıkartılan oyunları reklam ücreti talep etmeden oynuyor ve takipçilerine sunuyor. Bu sayede Türkiye de çıkan oyunlar daha fazla oyuncuya ulaşıyor. Verilen destek ve oyun geliştiricileri tarafından atılan adımlar durmadığı sürece bilgisayar oyunları kategorisinde de Türkiye’nin yükselmesi bekleniyor.