Siber Güvenlik Altyapısına Yatırım

siberguvenlik

Türkiye’den Siber Güvenlik Altyapısına Yatırım

Siber alan da teröristlere ve terör propagandası yapanlara göz açtırmayan Türkiye önümüzdeki yıllarda siber güvenlik altyapısına yatırım yapmayı planlıyor. İç güvenliğin önemi açısından İç İşleri Bakanlığı bünyesinde çalışan siber güvenlik birimleri artırılacaktır.

Siber güvenliğe yapılacak olan yatırımda 16 birimin şifre kırma, 8 birimin de veri kurtarma kapasitesi artırılacaktır. Türkiye siber güvenlik alanına yaptıkları yatırımlar ile göz doldurmaya devam ediyor ülkeler askeri alana yatırım yaptığı kadar siber güvenlik alanına da yatırım yapmaya devam ediyor. Çünkü askeri alan ne kadar önemliyse günümüzde gelişen internet teknolojisi ile siber güvenlikte askeri alan kadar önemli olmaya başladı.

güvenlik

Önemli Veriler Yayınlanabilir

İnternet ortamında bir devletin önemli verileri, gizli kalması gereken belgeler vb. gibi bir çok önemli verileri yayınlanabilir veya ele geçirilebilir. Devletler bünyesinde çalışacak hackerlar ve siber güvenlik uzmanları yetiştirmeye başladı bile bu alan da en çok Kuzey Kore yatırım yaparken kendi hacker gruplarını kurdular.

Siber Güvenliğe Yatırım

Türkiye’de yapılacak olan siber güvenlik altyapı yatırımından farklı olarak Kamu kuruluşları, üniversiteler ve bazı devlet dairelerinde farklı teknolojiler ve projeler hayata geçirilecektir. İç İşleri Bakanlığı tarafından enerji altyapısının güvenliğine hitaben Siber Güvenlik Operasyon Merkezi kurulacaktır.

iç işleri bakanlığı

Siber güvenlik alanın da daha fazla haber okumak için ve bilgi edinmek için buraya tıklayarak kategoriye gidebilirsiniz. Buraya tıklayarak da Türkiye’nin siber güvenlik alanında ki haberlerini okuyabilirsiniz.