Türk’ler GitLab’da Açık Buldu

gitlab

GitLab’ın Açığını Bulan Türk Yazılımcı Platformdan Banlandı !

GitLab yazılımcıların yaptığı projeleri ücretsiz bir şekilde yayınlamaya ve yönetmeye işe yarayan bir tür website bir tür yazılım.
GitLab’da açık bulan bir Türk yazılımcı olan Numan Türle bulduğu açıkta. Numan Türle kullanıcı davetiye sisteminde bulduğu açıkta 77 bin kişiyi tek bir repoda toplamayı başardı.

yazılımcı

Mail Sunucuları Çöktü!

Numan Türle GitLab’ın kullanıcı davetiye sisteminde bulduğu açıkla 77 bin kişiyi bir anda davet edince GitLab’ın mail sunucularının çökmesine neden oldu. GitLab ise Numan Türle’nin GitLab’daki hesabını banladı ve bloke etti. Türk yazılımcı Numan Türle olayların ardından GitLab’a detaylı bir rapor gönderdi olayın sonunda GitLab tarafından “bug bounty” ödülü alabilir.

Ödüle Layık Görüldü!

Çoğu yazılımcı veya siber güvenlik uzmanı büyük platformlarda tehlikeli açıklar bularak o platformlar tarafından “bug bounty” ödülüne layık görülüyor bazı yazılımcılar veya siber güvenlik uzmanları bulduğu tehlikeli açıkları bildirerek milyon dolarlar kazanmıştır. Numan Türle gibi bazı türk yazılımcılarda farklı platformlarda açık bulmuş ve bildirerek ödüle layık görülmüştür.

Numan Türle’nin twitterdan attığı tweet;