Twitter Devlet Hesaplarını Resmileştiriyor

twitter devlet hesaplarını etiketliyor

Devlet hesapları etiketleniyor

Yakın zaman önce yeni bir etiket sistemini hayata geçiren Twitter artık devlet hesapları ve devlet yöneticilerinin hesaplarını etiketlemeye başladı. Bu işlemin yapıldığı Twitter hesaplarının profil kısımlarında bulunan etikette hesap sahibinin kim olduğuna dair bir bilgi bulunuyor örneğin; Türkiye devlet görevlisi.

Bu yenilik kapsamında Twitter 21 ülkenin devlet hesaplarının etiketleneceğini açıkladı ve bu işlemlere başlandı. Devletlerin birçok kurumu ve bu kurumların yöneticilerinin Twitter hesapları toplamına bakılırsa bu etiketleme işleminin çokça hesaba yapılması gerekiyor fakat Twitter’ın bu konu hakkında ne kadar sınırlı davranacağı bilinmemekte. Ayriyeten açıklanmış bir sınırlamada bulunmamakta.

twitter

Bu işlem ne işe yarayacak

Neredeyse tüm sosyal medya platformlarında bulunan onaylanmış hesap sistemi ünlüler, resmi kurum ve kuruluşlar, gruplar vb. birçok hesabı kapsıyor ve bu hesaplar arasından geçerli olanlar kullanıcı adının yanında doğrulanmış profil logosu bulunduruyor. Bu sistemin Twitter’da da bulunması yanında Twitter devletler ile ilgili hesapların ayrıştırılmasını ve resmi olarak kullanıcılara sunulmasını isteyerek bu özelliği de uygulamaya ekledi.

Bu özellik sayesinde Twitter kullanıcıları devlete bağlı hesapların etiketlerini görebilecek ve gerçekliklerinden emin olacaklar. Her ne kadar sahte hesapların ünlenme ihtimali çok düşük olsa da bu etiketler hesapların devlete ait olduğu hissini daha fazla yansıtacaktır.

erdoğan twitter etiketi

Etiketleme işlemi Türkiye için de başladı

Türkiye’nin devlete bağlı hesaplarına da bu işlemin gerçekleştirileceği Twitter’ın yeniliği kapsayan ülkeler açıklamasından bu yana biliniyordu ve yakın zaman önce bazı devlete bağlı hesaplar etiketlenmeye başladı. İlk etiketlenen hesaplar arasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bulunmakta.

Saydığımız 4 devlet görevlisinin hesabının profil kısımlarına ‘’Türkiye Devlet Görevlisi’’ yazısı eklendi ve işlemin daha birçok hesap üzerinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

çavuşoğlu twitter etiketi