Ücretsiz Online Oyunlar

oyun

Ücretsiz Online Oyunlar

Online oyunlar en zevkli oyun türlerinden biridir ve birçok kişi tarafından zevkle saatlerce oynanır. Online oyunun ne demek olduğunu bilmeyenler için açıklayalım. Online oyun çevrimiçi olarak birden fazla kişinin aynı ortamda oyun oynamasına denir. En popüler online oyunlardan birisi CS:GO’dur. Sizler için karantina günlerinde ücretsiz online oyunların listesini hazırladık. Hiçbir şekilde ücret ödemeden online oyun oynayabilirsiniz. Listede bilgisayarlar ve telefonlar için oynayabileceğiniz ücretsiz online oyunlar yer almaktadır.

Kısaca özet geçmek gerekirse hepsinin hakkında çıkış tarihi, konusu, hikayesi, nasıl oynandığı, tarihi ve geliştiricileri hakkında bilgiler verdik hepsi popüler ve milyonlarca oyuncu kitlesi bulunan oyunlardır. Bu oyunları oynarken sıkılmayacağınızdan eminiz.

1- Zula

Ücretsiz online oyunlar

Türk yapımı ve tamamen yerli bir oyun olan Zula MadByte Games tarafından geliştirilmiş ve Türkiye’de Lokum Games tarafından yayımlanmıştır. Türkiye’de ilk defa oyun 22 Şubat 2015 tarihinde aktif olarak açılmıştır. Zula 2017 ve 2019 yılları arasında çok büyük bir ivme yakalayarak yüz binlerce kullanıcı sayısına ulaşmıştır. 2 sene boyunca çok popüler olan ve bunun hakkında videolar çekmek için Youtube’ye giriş yapan birçok Youtuber olmuştur. Zula kısa zamanda kendini geliştirerek Rekabetçi ve e-spor ligi gibi eğlenceli özellikler eklemiştir. Bir dönem zula altın fiyatlarının artması oyuncular arasında büyük bir tepkiye yol açmış ve yetkililer ile ortak bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

Zula daha sonradan Avrupa ve yurt dışı ülkelerine de açılmıştır. Ülkelerde ki yayımcılar sırasıyla şöyledir;

 • Lokum Games (Türkiye)
 • IDC Games (Avrupa)
 • XCloud Game(Brezilya)
 • Chess Games (Tayland)
 • Sourena Games (İran)
 • Axeso5 (Latin Amerika)

2- Lague of Legends (LOL)

Ücretsiz Online Oyunlar 1 – lol

Herkesin genellikle kısa adıyla hitap ettiği ve arama yaptığı oyun LOL. Türkçe karşılığı Efsaneler Ligi demek olan bu ücretsiz online oyun dünyada ki en popüler oyunlardan biridir. Türkiye’de milyonlarca kişi tarafından oynanmaktadır ve profesyonel e-spor ligi bulunmaktadır. LOL Riot Games tarafından geliştirilmiş ve yayımlanmıştır. Online bir oyun olan LOL’ün mobil oyunu da yakın zamanda çıkmıştır. Tamamen ücretsiz olarak indirilen ve oynanabilen LOL ilk defa 27 Ekim 2009 tarihinde aktif olarak yayıma sokulmuştur.

3- PUBG MOBİLE

Ücretsiz Online Oyunlar 2 – pubg

Yakın zamanda çıkmış olan PlayerUnknown’s Battlegrounds‘ın mobil versiyonudur. Bilgisayar versiyonu ücretli olarak oynanmaktadır mobil versiyonu ise PUBG tarafından tamamen ücretsiz hale getirilmiş sadece oyun içinde oyuncunun isteğine göre ücretli eşyalar ve materyaller satılmaktadır. Oyundan kısaca bahsetmek gerekirse oyun başladığında 100 oyuncu bir adaya düşüyor ve silah toplayarak son kişi olarak hayatta kalmaya çalışıyorlar. Oyunda süre geçtikçe ve oyuncu azaldıkça alan daralıyor daralan alanın dışında bir oyuncu kalırsa oyuncunun canı yavaş yavaş azalmaya başlıyor.
PUBG Xbox One için 12 Aralık 2017de Microsoft Windows için 20 Aralık 2017’de Android ve İOS için ise 19 Mart 2018’de yayımlanmıştır.

4- Clash of Clans

Ücretsiz Online Oyunlar 3 – coc

Bir zamanların popüler oyunu olan Clash of Clans eskisi kadar çok oynanmasa da azımsanamayacak derece de oyuncusu bulunmaktadır. Birçok kişi bu oyundan güzel arkadaşlıklar edinmiştir. Oyunun aktifliğinin düşmesinin en büyük sebebi ise Global Sohbet (Chat) Kapatmaları olmuştur. Oyunun yetkilileri aldıkları bir karar ile global sohbeti kapatmıştır tabi oyunda en çok sevilen ve en çok eğlenilen yerlerden birisi de global sohbetti kapanınca birçok oyuncu bıraktı ve başka oyunlara yöneldi. Fakat yine de hala yüz binlerce kullanıcı bu oyunu oynamaktadır.
Clash of Clans bir strateji oyunudur klanlar arası savaş gibi modlar bulunmaktadır.

Clash of Clans İOS için 2 Ağustos 2012 tarihinde Android için ise 7 Ekim 2013 tarihinde yayımlanmıştır. Oyun Supercell tarafından geliştirilip yayıma sokulmuştur.

5- Clash Royale

Ücretsiz Online Oyunlar 4 – clashroyale

Supercell tarafından geliştirilip yayımlanmıştır. Andorid ve İos için 2 Mart 2016 tarihinde yayıma sokulmuştur. Tamamen ücretsiz bir strateji oyunu olan Clash Royale kısa zaman içinde milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştır. Oyunda klan savaşları ve özel etkinlikler gibi eğlenceli modlar bulunmaktadır. Oyunun amacı savaşlar yaparak kupa sayısını arttırmak ve arena yükselmektir. Ücretsiz online oyunlar listesinin en önemli oyunlarındandır.

Oyunda toplamda 13 tane arena bulunmaktadır. Her arenaya ulaşınca belirli kartlar açılmaktadır. Savaşlardan ve etkinliklerden kazandığınız sandıkları açarak yeni kartlar kazanabilir bir farklı yoldan ise aynı kartlardan çıkararak karakterinizi seviyesini yükseltebilirsiniz. Oyunda en değerli kart efsanevi karttır en nadir çıkan ve en güçlü karakterlerin bulunduğu bir karttır.

6- Mobile Legends: Bang Bang

Ücretsiz Online Oyunlar 5 – ml

LOL benzeri olan zaman zaman oyuncular tarafından LOL çakması denen Türkçe karşılığı Mobil Efsaneler olan oyun Moonton tarafından ilk defa 11 Temmuz 2016 tarihide yayıma sokulmuştur. Tamamen ücretsiz bir şekilde indirilen ve oynanabilen oyun kısa zaman içerisin de popülerlik Kazanmıştır.

Oyun türü ise çevrimiçi çok oyunculu savaş oyundur. Oyundan kısaca bahsetmek gerekirse bir harita üzerinde 5’er kişilik takımlar halinde 2 takım bulunmaktadır. Takımların amacı birbirlerinin ana üssünü yıkmaktır. Hangi takım ana üssü ilk yıkarsa savaşı kazanmış olur. Mobil Legends’de toplam 7 lig bulunmaktadır. Oyunclar savaş kazandıklarında yıldız kazanırlar ve belirli bir yıldıza geldiklerinde lig atlarlar. Lig isimleri en alttan olmak üzere şöyledir;

 • Savaşçı
 • Elit
 • Usta
 • Büyük Usta
 • Epik
 • Efsane
 • Mistik

Tamamen ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz en eğlenceli mobil oyunlardan birisidir.

7- Hay Day

Ücretsiz Online Oyunlar 6 – hayday

Supercell tarafından geliştirilip yayımlanmış olan çok oyunculu bir çiftlik oyunudur. Çiftlik ve köy temalı oyunlar arasında kısa zaman içerisinde en popüler oyun konumunu almıştır. Çiftlik ve köy oyunlarını seven kullanıcılar için kesinlikle oynanması gereken güzel bir oyundur. Oyun 122 farklı ülke de oynanmaktadır İOS ve Android tabanlı işletim sistemleri için geliştirilmiştir. Oyun çevrimiçi bir oyun olduğu için İnternet bağlantısına ihtiyaç vardır. Ücretsiz online oyunlar listesinde olması gereken oyunlardan birisidir.

8- Brawl Stars

Ücretsiz Online Oyunlar 7 – brawl stars

Supercell tarafından ilk olarak 2017’de beta sürümü çıkarılmıştır. Küresel yayın tarihi ise 12 Aralık 2018’dir. Oyun çevrimiçi bir savaş oyunudur aksiyonu ve temposu çok yüksek olan oyun tam zamanlı bir strateji oyunu olarak kategorize edilmiştir. Supercell’in diğer oyunları olan Clash of Clans ve Clash Royale oyunları kadar başarılı olmuş bir oyundur. Tek oyunculu ve Çok oyunculu olmak üzere 2 ayrı oyun modu bulunmaktadır.

9- Metin 2

Ücretsiz Online Oyunlar 8 – metin2

Türk oyuncuların neredeyse tamamının bildiğin ücretsiz bir şekilde çevrimiçi oynanan bir zamanların efsanesi Metin 2. Oyun rol yapma oyunudur türü ise MMORPG olarak geçmektedir. Oyun Gameforge 4D GmbH tarafından Mart 2005 tarihinde yayınlanmıştır. Metin 2’nin konusu ise 3 imparatorluğun savaşını anlatan bir uzak doğu hikayesidir. Oyunun temel amacı ise savaşarak kendi karakterinizi geliştirmektir.

Eski dönemlerde çok popüler olan ve milyonlarca kullanıcıya ulaşan Metin 2 günümüz dönemin de ise popülerliğini kaybetmiştir. Fakat oyunun kısa bir zaman önce Televizyonda reklamları yayınlanmıştır. Metin 2 popüler olduğu dönemlerde bazı ödüller kazanmıştır. Ödüller sırasıyla şöyledir;

 • 8 Eylül 2008 tarihinde en iyi grafik çalışması ödülü.
 • Bravo Screenfun 13 Şubat 2008 En iyi rol yapma oyunu ödülü.
 • C’t, 4 Şubat 2008 Ücretsiz en iyi rol yapma oyunu ödülü.
 • 2012 MMO ödülü.

Sizler için en çok sevilen ve en çok oynanan ücretsiz online oyunlar listesini yaptık. Tam 9 adet oyundan oluşan bu listede Android, İOS ve Windows işletim sistemlerinde ücretsiz olarak oynayabileceğiniz online oyunlar bulunmaktadır. Hepsini kendi İnternet sitelerinden ve Google Play’den güvenli bir şekilde indirerek istediğinizi kadar oynayabilirsiniz. Daha fazla kaliteli içerik görmek istiyorsanız bizlere görüşlerinizi bildirebilirsiniz.