Ülkeler Arası Siber Savaş Başladı

bayrak

Azerbaycan Ve Ermenistan Arasında Siber Savaş Da Başladı

Yakın zamanda Ermenistan tarafından yapılan saldırılar nedeni ile Azerbaycan’ın karşılık vermesi sonucunda iki ülke arasında sıcak çatışmalar başladı. Ermenistan tarafından işgal edilen köyleri tek tek kontrol altına alan Azerbaycan, Ermenistan sınırına kadar dayandı. İki ülke arasında ki gerilim Azerbaycan üstünlüğünde devam eden sıcak çatışmalar ile artıyor.
İki ülke arasında ki çatışmalar yanında siyasi alanda da aralarında ki tansiyon yüksek. Birçok şekilde devam eden gerilim dün Ermenistan’ın saldırısı ile siber alana da taşındı. Ermeni hackerlar tarafından Azerbaycan’ın devlet sitesi olan www.gov.az saldırıya uğradı.

hacker

Devlet Siteleri Devre Dışı Bırakıldı

Bu saldırı üzerine Azerbaycan tarafından hızlı bir cevap geldi ve Ermenistan’ın devlet sitesi olan www.gov.am hacklendi. Karşılıklı saldırılar sonucunda Ermenistan tarafından saldırılan Azerbaycan devlet sitesi www.gov.az devre dışı kaldı ve saatler boyunca erişime açılamadı, Ermenistan’ın hacklenen sitesi www.gov.am ise Azerbaycan’ın sitesine göre çok daha uzun bir süre devre dışı bırakıldı.

Ermenistan’a Siber Saldırılar Artıyor


Daha önce Türk hackerlar tarafından içlerinde devlete ait olan siteler de dahil olmak üzere birçok sitesi hacklenen Ermenistan, saldırıların yine Türkiye’den geldiğini düşünerek Türkiye’den Ermenistan devlet sitelerine erişimi engelledi. Farklı ülkelerden erişim devam ederken bir süre sonra farklı yerlerden gelen saldırılar nedeni ile www.gov.am adlı siteye tüm dünyanın erişimi engellendi.
Ermenistan tarafından yapılan saldırı sonucu savaşın siber alana da taşınması ile daha önceden Türk hackerlar tarafından Ermenistan’a siber alanda vurulan darbelerin daha da artması bekleniyor.