Ülkelerin Kripto Para Kullanım Oranları

ülkelerin kripto para kullanım oranları

Kripto para kullanım oranları açıklandı

Son yıllarda oldukça ünlenen ve olağanüstü miktarda değer kazanan kripto paraların en çok kullanıldığı ülkeler sıralaması ve bu ülkelerin kullanım oranları Dünya ekonomik Forumu tarafından belirlendi ve paylaşıldı. Birçok kişinin güvenmediği ve bu yüzden kullanmak istemediği bu para birimlerine her ne kadar çok karşı çıkan kişi bulunsa da kazandığı değer nedeni ile gün geçtikçe kullanım oranı oldukça yükseliyor ve yüksek ihtimalle bu hızlı yükseliş uzun süre devam edecek hatta daha da hızlı yükselecek.

bitcoin

Kullanımına ve yatırımına oldukça ilgi görülen bu paraların en çok kullanıldığı ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor ve ülkemizde de kullanım oranı hızla artış göstermeye devam ediyor.

Türkiye, Avrupa birincisi oldu

Kripto para kullanım oranlarının açıklanması ile birlikte en çok kripto para kullanılan ülke %33 oranda kripto para kullanan Nijerya oldu. %21 ile Vietnam ikinci %20 ile Filipinler de üçüncü olarak ilk üçü oluştururken bu ülkeleri dördüncü sırada Türkiye takip ediyor.

%11 oranlık kullanım ile kripto paranın en çok kullanıldığı dördüncü ülke olan Türkiye aynı zamanda Avrupa’da en çok kripto para kullanılan ülke unvanının sahibi.

ethereum

Ülkemizde çok büyük bir kesimin güvenli bulmadığı kripto paralar birçok kişi tarafından da henüz fazla bilinmiyor ve bilinse bile nasıl kullanıldığı hakkında çok az bir kesimin bilgisi bulunmakta. Bunlara rağmen kripto paraların en çok kullanıldığı ülkeler arasından dördüncü sırada bulunan Türkiye’de bu paraların daha çok yaygınlaşması ve öğrenilmesi ile çok daha büyük bir kesim tarafından kullanılacağı ve bu yayılmanın çok hızlı ilerleyeceği düşünülüyor.

Kripto paralar iyi bir yatırım aracı mı?

Birçok kişinin yatırım aracı olarak kullandığı ve bu işten kazanç sağladığı kripto paralar birçok kişi tarafından son yıllardaki en iyi yatırım aracı olarak görülüyor. Hem uzun vadede hem de kısa vadede sürekli kazandıran Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralar uzun süreler içerisinde düşüş yaşasa dahi bir sonraki yükselişinde eski fiyatını katlıyor ve yüksek ihtimal ile yatırımcısını kâra sokuyor.

yatırım

Kısa vadede yatırım ile kâra geçmek isteyen yatırımcılar için de oldukça iyi yatırım araçları olan kripto paralar özellikle Bitcoin, Ethereum gibi büyük değerlere sahip kripto paralardaki fiyat değişimleri sayesinde aynı gün içerisinde bile yatırımcının belirli bir miktar kâr elde etmesini sağlayabiliyor.

Bu fiyat değişimlerinin en büyük sebebi ise kripto para piyasasındaki hareketlilik ve döviz kuru. Aynı gün içerisinde yaşanan 500 Dolar değerinde bir fiyat değişimi şuan ki döviz kuruna göre yaklaşık 3,5 bin lira değerinde bir fiyat değişimi anlamına geliyor ve özellikle Bitcoin’de bir gün içerisinde binlerce doları geçen fiyat değişimleri söz konusu olabilmekte. Bu sebepler ile özellikle kısa sürede kar etmek isteyen ve artış-düşüş oranlarını takip edebilecek yatırımcılar için kripto paralar olağan üstü bir kâr aracı.