Warez Nedir? Warez Tema Nedir?

soft

Warez Nedir? Warez Tema Nedir? Birçok kişinin anlamını bilmediği ve bilinçsizce kullandığı warez dokümanlar hakkında bilgi verdik.

Warez Nedir?

Warez Nedir? Korsancılık demektir. Herhangi bir materyali, dokümanı, dosyayı veya belgeyi yasa dışı yollarla elde ederek telif haklarını çiğneyerek piyasaya sürülmesidir. 1990’lar öncesinde Korsan yazılımlar warez yerine “wares” Olarak adlandırılmaktaydı. Geçmişten günüme warez tanımının kullanımı çok popülerleşti. Sadece warez script paylaşımı yapmak için kurulmuş olan forumlar bile mevcuttur. Bu forumlar da ücretli satılan içeriklerin telif hakları çiğnenerek yasa dışı bir şekilde erişim sağlanıp dağıtılıyor.

Warez Tema Nedir?

Warez tema, yazılımcıların kodlamış olduğu lisanslı ve ücretli scriptleri kırarak ücretsiz veyahut ücretli bir şekilde piyasaya sunulmasıdır. Warez tema kullanılmalı mı? Warez tema kesinlikle kullanılmamalıdır çünkü warez temalara virüs yerleştirerek sitenize hacklink eklenebilir ve sitenize virüs bulaşabilir.

warez

Sitenize virüs bulaşması ve hacklink eklenme gibi durumlarda site yavaşlığı, seo, kullanıcı deneyi mi ve hit kaybı yaşayabilirsiniz. Türkiye’de ve dünya da Warez forum, nulled forum ve nulled blog gibi oluşumlar oldukça artmıştır. Warez tema ile Google’de önemli bir yere gelinmesi imkansızdır. Popüler sitelere bakıldığı zaman hepsi özel yazılımlar kullanmaktadır. Warez tema kullarak Google’de üst sıralara gelen İnternet sitesi yoktur. Çünkü Google virüsü tespit ettiği zaman siteleri cezalandırarak aramalarda çıkmasını engellemektedir ve Spam score (SS) Yükseltmektedir. 

Warez Eklenti Aynı şekilde warez temalar gibi warez eklentiler de mevcuttur. Lisanlı ve ücretli bir şekilde satılan eklentilerin korumasını devre dışı bırakarak ücretsiz hale getirmesidir. Warez temalar nasıl siteniz de sorun yaşatabileceği gibi warez eklentiler de siteniz de birçok soruna sebep olacaktır. Herhangi bir warez tema veyahut eklenti kullanılmamalıdır.

Warez Suç mu?

btk

Warez kullanımı ve bunun reklamını yaparak yayılmasını sağlamak kesinlikle suçtur. Temanın, dokümanın veyahut belgenin sahibi telif hakları ihlal edildiği için sizlere dava açabilir ve suç duyurusunda bulunabilir.  Aynı şekilde kaçak film izleme siteleri, kaçak yayın siteleri ve kaçak dizi siteleri de telif haklarını ihlal ettiği için suç kapsamına girmektedir. Bu sitelerin sahipleri tespit edilerek haklarında yüz binlerce TL’ye varan tazminat davaları açılabilir. Tek sebebi ise telif haklarını ihlal etmek. 

Warez tema kullanımı oldukça fazladır ve asıl yazılımın sahipleri genellikle yazılımlarının yasa dışı olarak paylaşıldığı forumlara e-posta atarak veyahut yöneticisine ulaşarak bağlantının kaldırılmasını ister. Uzlaşmaya varılmaz ise yazılım sahibinin suç duyurusun da bulunma hakkı vardır. Fakat genellikle yöneticiler risk almamak için yasa dışı olarak paylaşılan bağlantıları kaldırmaktadır. 

Hangi Tür Siteler Suçtur?

Crack oyun, warez tema, warez eklenti, film sitesi, dizi sitesi, cinsel içerikli siteler, yasa dışı bahis siteleri, kart siteleri, nulled script siteleri, kumar siteleri ve phishing (oltalama) İçerikli siteler TCK’ya göre suçtur. Bu tür siteler tespit edildikten sonra BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) Tarafından erişime kapatılır. Daha sonra yasa dışı sitelerin sahiplerini tespit etmek için çalışmalara başlar.