WhatsApp Ciddi Kullanıcı kaybı yaşıyor

whatsapp kullanıcılarını kaybediyor

WhatsApp birçok kullanıcısını kaybetti

Dünyanın en popüler iletişim uygulaması WhatsApp’ın, yakın zaman önce tüm kullanıcıların imzalanması istenen gizlilik sözleşmesi oldukça tepki topladı ve uzun süre gündemden hiç düşmedi. Hala daha gündemde kalmaya devam eden ve etkisini gösteren bu olay WhatsApp uygulamasını derinden etkilemekle beraber diğer iletişim uygulamalarını da popülerleştirdi.

Bu sözleşmeye karşı çıkan ve sözleşmeyi kabul etmek istemeyen kullanıcıların birçoğu WhatsApp uygulamasını kullanmayı bıraktı ve farklı iletişim uygulamalarına yöneldiler. Haliyle WhatsApp birçok kullanıcısını kaybederek zarara uğradı ve Telegram, Signal gibi farklı mesajlaşma uygulamaları bir anda milyonlarca kullanıcı kazandı.

whatsapp sözleşmesi

Nedir bu gizlilik sözleşmesi

Birçok insanın kabul etmek istemediği ve bu nedenle uygulamayı kullanmayı bıraktıkları bu sözleşme, WhatsApp uygulamasının kullanıcılarının birçok verisine erişebilme ve 3. taraflar ile paylaşabilme iznidir. Bu izinler verildiği takdirde birçok insanın düşündüğü gibi kişisel bilgiler, mesajlar, görüntüler gibi gizliliği korunması gereken veriler tek tek incelenmez ya da ifşa edilemez. Birçok insan bu sözleşmeyi onayladıkları takdirde verdiğimiz örneklerin WhatsApp tarafından incelenebileceğini düşünmüş ve uygulamayı silmiştir.

telegram ve signal

Bu sözleşmenin asıl amacına gelecek olursak, WhatsApp’ın bu verileri depolayabilmek ve 3. taraflar ile paylaşmak istemesinin sebebi yüksek ihtimal ile WhatsApp’ın reklam gücünü kullanabilmesidir. Örneğin bir arkadaşınız ile konuşurken almak istediğiniz bir ürünü onun ile paylaşırsınız ve internet üzerinde yüksek ihtimal ile o ürünün reklamları ile karşılaşırsınız. Bu olayın sebebi uygulama verilerinin reklam amaçlı satılmasıdır. WhatsApp uygulaması da yüksek oranda bu şekilde gelir elde etmek ve bu işi yasal hale getirmek için bu sözleşmeyi uygulamaya sokmuştur.

Farklı mesajlaşma uygulamalarına karşı ilgi

Bu sözleşmeye gelen tepkilerin ardından gizlilik haklarının korunduğu uygulamalar araştırıldı ve birçok kişi yine popüler mesajlaşma uygulamaları arasında bulunan Telegram’a yöneldi. Yakın zamanda çıkan haberler de Telegram uygulamasının kısa süre içerisinde 25 milyon kullanıcı kazandığı belirtildi. Ayrıca ünlü iş adamı Elon Musk, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Signal isimli açık kod ile oluşturulmuş uygulamayı önerdi ve bu uygulamaya yüksek miktarda kullanıcı yöneldi.

signal advence hisse

Hatta bu açıklamanın ardından isim benzerliği sebebi ile bir karmaşa yaşandı ve bir diş macunu markasına ait hisseler markanın kullanımının artacağı düşünülerek birçok kişi tarafından satın alındı ve markanın hisse senedi fiyatları kısa bir süre içerisinde hızla yükseldi. Ardından hatanın fark edilmesi ile bu senetler tekrar satıldı ve fiyatlar eski haline dönüş yaptı.