Xiaomi’den Kara Liste Açıklaması

Xiaomi kara liste açıklaması

ABD’den kara liste kararı

Teknoloji şirketleri arasında hızla üst sıralara yükselen ve teknolojinin her alanında başarılı ürünlerle kendini gösteren Xiaomi isimli Çin merkezli teknoloji şirketi de tıpkı Huawei gibi ABD-Çin geriliminden etkilenmeye başladı.

Ünlü teknoloji şirketini kara listeye alan ABD, şirketi kara listeye alma sebebi olarak Xiaomi şirketinin Çin ordusu ile bağlantılı olmasını ve Çin ordusu yararına çalıştığını gösterdi. Odak şirket Xiaomi konu hakkında resmi açıklama yaptı ve iddiaları yalanladı.

ABD-Çin gerilimi şirketleri etkilemeye devam ediyor

Uzun süredir ABD ve Çin ülkeleri arasında yaşanan gerilim her alanda kendini göstermeye devam ediyor. Teknoloji alanında Çin’in ünlü ve yükselen şirketlerine karşı ambargolar uygulayan ve birçok suçlamaya başvuran ABD özellikle ünlü teknoloji şirketi Huawei’ye karşı birçok suçlamada bulunmuş ve büyük zararlar vermişti. Bu seferde Çin’in yükselen şirketi Xiaomi’ye karşı hamle yapan ABD, ünlü şirketi kara listeye aldı ve sebep olarak Çin ordusuna çalıştığını bildirdi.

ABD-Çin

Xiaomi şirketini Çin ordusu ile ilişkilendiren ABD, kısa süre önce Huawei şirketine karşı yaptığı suçlamaların birinde şirketin Doğu Türkistanlı kişiler için bir yüz tanıma teknolojisi geliştirdiğini ve Doğu Türkistanlılara yapılan işkencelere ortak olduğunu iddia etmişti. Gündem olan bu suçlama üzerine ünlü futbolcu Griezmann’da Huawei ile olan sponsorluk sözleşmesini İnstagram üzerinden yaptığı açıklama ile bitirmişti.

Benzer bir iddia ile Xiaomi şirketinin de hükümet destekli olduğuna yönelik bir suçlamada bulunarak şirketi kara listeye alınan ABD’ye karşı, Xiaomi şirketi yaptığı açıklamada iddiaların gerçekliğinin olmadığını söyleyerek suçlayıcı iddiaları yalanladı ve Xiaomi şirketi olarak ABD’nin, savunma ve hazine bakanlıklarına dava açtıklarını açıkladı.

xiaomi-abd davası

Xiaomi’den, ABD bakanlıklarına dava

Xiaomi şirketi ABD’nin yaptığı suçlamalar ve kara listeye alınması ardından yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı ve ABD Hazine Bakanlığı’na şirketi ‘’komünist Çin askeri şirketi’’ olarak göstermesi ve şirketin haksız iddialar ile kara listeye alınması nedeni ile dava açtığını bildirdi. Şirket açtığı davada mahkemeden alınan kararın hukuka aykırı olduğunu açıklamasını ve kararın iptal edilmesini istediklerini açıkladı.

Xiaomi yaptığı açıklamada dava süreci ile ilgili bilgiler hakkında Xiaomi hissedarları ve yatırım düşüncesindekileri için açıklamalar yapılacağını da bildirdi.

ABD, Xiaomi şirketini kötü mü etkileyecek

ABD, Çin merkezli şirketlere yaptığı suçlamalar ile şirketlere zarar veriyor ve yükselişlerine engel olmaya çalışıyor. Özellikle Huawei şirketine karşı yapılan hareketleri ile ABD, şirketi birçok kez olumsuz etkiledi ve şirkete hem maddi hem de marka ismi kirletecek zararlar verdi.

xiaomi mağazası

Bu yaptığı hareket ile de Xiaomi şirketini hedef alan ABD, şirketi gelecek zamanlarda da hedef alacak davranışlarda bulunacak gibi gözüküyor fakat Xiaomi şirketi dünyanın her yerinde tercih edilen ve kullanılan bir marka haline gelmiş bulunmakta. ABD tarafından yapılan suçlayıcı iddialar ve hareketler şirketi her ne kadar olumsuz etkilese de bu durumların şirketi sarsacak boyutta büyümesi ihtimali oldukça düşük.