Yeni Neuralink Açıklamaları

yeni neuralink açıklamaları

Elon Musk’ın sahibi olduğu Neuralink şirketi ve projesinin hızla gelişmekte olduğuna dair yeni açıklamalar yapılmış bulunmakta. Elon Musk tarafından genellikle sosyal medya üzerinden yapılan bazı açıklamalarda Neuralink’in hayvanlar üzerinde yapılan deneylere devam edildiğini ve projenin başarılı bir şekilde ilerlediğini anlayabiliyoruz.

Yakın zaman önce Twitter üzerinden dikkat çeken bir açıklama yapan Musk, Neuralink’in insanlar üzerinde yapılacak deneyleri hakkında bazı bilgiler verdi. Bu projeden faydalanabilecek hastalıklara sahip kişileri meraklandıran bu açıklama birçok insanın kafasında proje ne zaman gerçekleşecek sorusunu oluşturdu.

Neuralink nedir?

neuralink

Dünyanın en zengin insanları arasında bulunan ünlü yatırımcı Elon Musk’un sahibi olduğu Neuralink şirketi insanların beyin gücü ile teknolojileri kullanmalarını ya da teknoloji ile beyne müdahale edilerek belirli hastalıkların tedavisini yapmak amacıyla çip üreten bir şirkettir. Henüz deneme aşamasında olan bu proje felçli, Alzheimer, hafıza kaybı vb. hastalıklara sahip insanların çoğuna umut aşıladığı gibi birçok insanda da taşıdığı riskler sebebi ile bazı korkular uyandırdı ve bu riskler yüzünden proje olumsuz tepkiler gördü.

Bilgisayar ve canlının beynini birbirine bağlayacak çipler üretme amaçlı kurulan bu şirket ve başlatılan bu proje siber saldırı, arıza gibi olumsuzluklar ile karşılaşılması durumunda oluşacak riskler nedeni ile birçok insandan tepki gördü. Özellikle günümüzde bu tür olayların oldukça büyük tepkiler görmesi ve gündem olması üzerine insan beynine çip yerleştirmek gibi bir projenin tepki görmemesi zaten daha da şaşırtıcı olurdu. Korona virüs aşısı üreten Biontech tarafından geliştirilen aşının içinde çip bulunduğunu hatta sıvı çip bulunduğunu düşünen ve bu düşünceyi gündem haline getirebilecek kadar fazla insanın desteklemesi göz önünde bulundurulursa bu teknolojinin hayata geçmesi üzerine Neuralink şirketine karşı daha çokça suçlama yapılacağı da aşikar.

neuralink elon musk

Şuana kadar kaydedilen gelişmeler ve açıklamalar

Oldukça zor bir proje olan ve deneme sonuçlarının kesin olması ile hayata geçirilmesi gereken bu proje 2016 yılında başlatıldı ve şuana kadar başarılı bir şekilde devam ettirilmekte.

Elon Musk tarafından yapılan bazı açıklamalar ile bilgiler verilen Neuralink projesi hakkında kaydedilen; denek olarak kullanılan domuzun beyin sinyallerinin kaydedilmesi, denek olarak kullanılan maymunun dış müdahale ile video oyunu oynayabilmesi gibi gelişmeler hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin başarılı olduğunu gösteriyor.

neuralink logo

İnsan üzerinde ne zaman denenebilecek

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyleri başarıyla ilerletilen Neuralink’in insanlar üzerinde ne zaman deneneceği de uzun süredir merak konusuydu.

Bu konu Elon Musk’ın felçli bir Twitter kullanıcısının Elon Musk’a Neuralink deneylerinde bulunma isteği hakkında bir paylaşım yapması sonucu kullanıcıya cevap vermesi ve ile açıklığa kavuştu. Deneyin güvenliği için çalışmalar yaptıklarını söyleyen ve verdiği cevapta güvenlik çalışmaları dışında gerekli izinlerin de alınma işlemlerinin devam ettiğini söyleyen Elon Musk, çiplerin insanlar üzerinde 2021 yılı sonunda denenmesini planladıklarını belirtti.