Yerli eCall Teknolojisi

tt

Yerli eCall Teknolojisi

Türk Telekom ve Honda işbirliği ile trafik kazalarında hayat kurtaracak eCall teknolojisi yeni çıkacak Honda marka araçlarda bulunacak.
Türk Telekom tarafından geliştirilen eCall sistemi ile bu teknolojinin bulunduğu araçlarda olası bir trafik kazası anında eCall sistemi tarafından otomatik olarak 112 aranacak ve aracın konumu, yol yönü gibi bilgiler İç İşleri Bakanlığı’nın kurduğu Acil Çağrı Merkezine iletilecek.

Dijital Alanda Birçok Proje Yapılacak


Türk Telekom’un Strateji Planlama ve Dijital Genel Müdür Yardımcısı Barış Karakullukçu, eCall teknolojisi ile ilgili yaptığı açıklamada; Türk Telekom olarak dijital alanda birçok projeyi başarı ile hayata geçirdiklerini ve hizmet verdikleri alanlarda en iyi olduklarını vatandaşlara en iyisini sunmaya devam edeceklerini söyledi. Yeni projeleri eCall teknolojisi ile trafik kazalarında anında merkezi bilgilendirerek yaralanan kazazedelere en hızlı şekilde yardım edileceğini açıkladı.
Yeni hayata geçirilecek olan proje ilk olarak sadece kazalarda çalışacak. Geliştirilmesi ile gelecek zamanlarda araç sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak birçok yenilik eklenecek olan eCall teknolojisi ileride arıza bildirimi, canlı trafik akışı gösterimi gibi yararlı özelliklere sahip olacak.

araba

Teknoloji Güvenliği Artırılacak

Honda’nın Türkiye Genel Müdürü Yardımcısı olan Bülent Kılıçer, eCall teknolojisi ile ilgili yaptığı açıklamada sürücülerin güvenliğini arttıran ve kaza durumlarında kolaylık sağlayan teknolojilerin çok önemli olduğunu söyledi ve eCall teknolojisinin gelecek zamanlarda tüm Honda modellerinde bulunmasını istediklerini açıkladı.
Türk Telekom Şirketi’nin çıkardığı ve Honda ile yaptığı anlaşma üzerine yeni nesil Honda modellerine eklenecek olan eCall teknolojisinin gelecekte birçok farklı marka araçlarda kullanılması bekleniyor