Youtube, Para Kazananlara Vergi Uyarısı

youtube

Youtube Üzerinden Para Kazananlara Vergi Uyarısı

Dünyanın en büyük video izleme ve paylaşma platformu olan ve bu sektörde rakibi bulunmayan Youtube yayıncıları için vergi uyarısı geldi. Gelir Vergisi Kanunu’na göre Youtube üzerinden yayın açarak gelir elde eden fenomen veya kanal sahiplerinin vergi ödemesi zorunlu gözüküyor.

Gelirleri Faturalandırma Zorunlu

Youtube platformu üzerinden yayın yapan ve bu platform üzerinden kazanç sağlayan her kişinin bunu faturalandırması gerektiğini ve vergisini ödemesi gerektiğini bildiriyorlar. Youtube platformu üzerinden kazanç sağlayıp vergi ödemeyen fenomenleri çok büyük daha cezalar bekliyor. Denetime takılan kişiler vergi ödemediği bilgisine rastlanır ise faiziyle beraber ödeyeceği verginin 5 katı gibi bir ceza ile karşı karşıya kalabilir.

Youtube, Para Kazananlara Vergi Uyarısı 1 – vergi

Denetimler Artıyor

Bir Mali Müşavir tarafından yapılan açıklama da Youtube üzerinden kazanç sağlanması durumun da bunun vergisinin ödenmesinin zorunlu olduğunu söylüyor. Bir farklı açıklamasında ise Youtube üzerinden kazanç sağlayıp önceki kazançlarının vergisini vermeyen kişiler için geri dönük incelemede başlatılabileceğini açıkladı.

Youtube, Para Kazananlara Vergi Uyarısı 2 – internet

İnternet Üzerinden Kazanç Sağlayanlar Vergi Ödemek Zorunda

Youtube, adsense, e-ticaret, sosyal medya ve diğer İnternet üzerinden gelir elde eden kişilerin bunları faturalandırarak vergisini ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır aksi taktirde faiziyle beraber çok büyük cezalara maruz kalıyorlar. Yakın bir zaman önce 1 yıl içerisinde toplamda 7000 bin TL kazanan Youtuber bunun vergisini ödemediğini ve 340 BİN TL cezaya çarptırıldığını açıklamış ve bununla ilgili video çekmişti. İnternet üzerinden ciddi kazançlar sağlandığı için İnternet üzerinden gelir elde eden kişiler denetimler sıklaşmaya başladı.

Youtube hakkında daha fazla haber okumak için sitemizin arama özelliğini kullanabilirsiniz. Yakın bir zaman önce de Youtube bazı filmleri ücretsiz yapacağını belirtmişti bununla ilgili haber yapmıştı haberimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.